دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تأثیر سیاست تحریم در تشدید تقابل جمهوری اسلامی ایران و آمریکا

 

6

لابی، اصطلاحی است معادل «درخواست از نمایندگان خود برای تصویب قانون و یا تغییر در آن به نفع گروه یا دسته ای خاص». همچنین به گروه و یا نمایندگانی از مردم اطلاق می شود که برای تصویب و یا تغییر قانون از طریق مجلس و نمایندگان آن، فعالیت و یا اقداماتی انجام می دهند. به تماس های شخصی که در راهروها و قسمت هایی از ساختمان قوه مقننه یا نمایندگان مجلس برای تصویب یا تغییر قانون در جهت حمایت از اهداف و خواسته های خویش و کسب امتیازات منطبق با منافع خود (طیفی یا صنعتی) هم گفته می شود (بابازاده، 1383: 185).

«لابی یا گروه هایی ذی نفوذ در ایالات متحده، گروه هایی هستند که برای تحقق اهداف و منافع خود با بهره گیری از ساختار و ظرفیت های حقوقی و سیاسی این کشور به دنبال تأثیرگذاری بر روند و جهت گیری های سیاسی، داخلی یا خارجی، آن می باشند» (احمدی لفورکی، 1387: 19).

  1. ادبیات و پیشینه تحقیق

در مورد تحریم های صورت گرفته علیه جمهوری اسلامی ایران و اهداف کشورهای غربی به رهبری آمریکا، کتاب ها و مقالات متعددی به چاپ رسیده اسـت  که از جمله به موارد زیر می توان اشاره  کرد:

تحریم ایران؛ شکست یک سیاست که نوشته حسین علیخانی است و توسط محمد متقی نژاد ترجمه و توسط انتشارات وزارت امور خارجه در 1380 به چاپ رسیده، این کتاب مجدداً در پاییز 1384 تجدید چاپ شده است. این کتاب  به بررسی گذشته، حال و آینده تحریم های آمریکا علیه ایران از جنبه نظری و عملی پرداخته و به تفصیل، فرایند تیرگی فزاینده روابط تجاری ایران و آمریکا را تشریح می کند که از زمان سقوط شاه و بحران گروگانگیری سال 80-1979 آغاز شده است، تحریم ایران به صورت یک طرفه باقی است و ناگزیر شرکت های غیر آمریکایی و عمدتاً اروپایی- غربی تجارت با ایران را در دست گرفته اند در حالی که آمریکایی ها مجبور به معامله نکردن با ایران هستند آمریکا برای پاسخ دادن به این اقدام کوشید در خصوص هر کشور ثالثی که تحریم را بشکند قوانین فرامرزی وضع کند اما اعتراض متحدان رسمی آمریکا که نمی توانستند با ایران قطع رابطه کنند این رهیافت را نا ممکن ساخت. خصومت رسمی آمریکا با ایران با نقش گروه های صاحب نفوذ طرفدار اسرائیل فزونی گرفته و مسأله رفع تحریم ها را مشکل

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تأثیر سیاست تحریم در تشدید تقابل جمهوری اسلامی ایران و آمریکا مطالعه موردی آغاز پرونده هسته ای- 2012

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی