دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین اسلام

پهلوانان بزرگ ايران تشكيل داده است و از طرفي پيامبر و خلفاي اربعه در صدر اسلام به شدت درگير جنگ و جهاد بوده‌اند. از اين رو سعي مي‌كنيم در حد توان به بررسي جنگ در اسلام و آنچه در شاهنامه مكتوب است بپردازيم تا در بيابيم كه آيا اين دو شباهتي با يكديگر دارند يا خير.

لزوم جنگ

خداوند متعال جهت هدايت انسان پيامبران را فرستاد اما هميشه اين هدايت با موانع و مشكلات فراواني روبرو بود، اگر داستان پيامبران را چه در قرآن و چه در كتب ديگر مطالعه كنيم مي‌بينيم كه در طول تاريخ هميشه در برابر پيامبران افراد ظالم بوده‌اند و هيچ‌گاه سر تسليم در برابر رسولان فرود نياورده‌اند بلكه هميشه در مقابل آنها ايستادگي كرده‌اند و مشكلات فراواني به وجود آورده‌اند.

مي‌دانيم كه تنها وظيفه‌ي پيامبران تبليغ دين توحيد و گسترش آن نيست، بلكه به جز تبليغ و گسترش، بايد از آن در برابر مخالفان دفاع نيز كنند و نگذارند با مخالفت خود زحمات پيامبران و طرفداران آنها را از بين ببرند. در اينجاست كه جنگ با مخالفان به وجود مي‌آيد و اجتناب از آن امكان‌پذير نيست، چرا كه در صورت دوري كردن احتمال نابودي دين و حتي كشته شدن رسول نيز مي‌رود؛ پس دفاع از دين در اينجا  لازم و ضروري مي‌شود و حتي مي‌توان گفت كه واجب نيز هست.

خداوند در قرآن مي‌فرمايد: «ارجع إليهم فَلَنأ تِينَّهُم بجنودٍ … و هم صاغران».[1] در اين آيه خداوند به پيامبر خود مي‌فرمايد كه (به سوي آنان باز گردد، «اعلام كن» با لشگرياني به سراغ آنان مي‌آييم كه قدرت مقابله با آن را نداشته باشند، و آنها را از آن «سرزمين آباد» با ذلت و خواري بيرون مي‌رانيم).

[1]. سوره نمل، آيه 37.

  1. سوره روم آیه 30 .

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبین ، بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین مبین اسلام در بخش اساطیری از پادشاهی کیومرث تا پادشاهی منوچهر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی