دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی فقهی و حقوقی نماء و منافع در بیع از نظر فقه اسلامی و حقوق مدنی ایران

نماء منفصل » از قبيل شير و نتاج » اگر بعد از تملك ملتقط عايد شده باشد ملك ملتقط است اگر عين مال موجود باشد آن را به مالك مى دهد و نماء را براى خود نگه مى دارد، و اگر در زمان تعريف يا بعد از آن و قبل از تملك ملتقط حاصل شده باشد ملك مالك است

اگر بعد از التقاط نمائى منفصل در لقطه حاصل شود و يك سال تعريف كند و مالكش پيدا نشود آيا مى تواند نماء را هم به تبع عين تملك كند يا نه ؟دو وجه است احتياط در وجه دوم است باين معنا كه عين را تملك و با نماء معامله مجهول المالك كند يعنى بعد از نوميدى از پيدا كردن مالك آن را صدقه دهد.( همان منبع)

اگر چيزى در مخروبه هاى قديمى كه ساكنين آن از بين رفته اند و يا در بيابانها و هر زمين بدون مالك دفينه پيدا شود ملك كسى است كه آن را پيدا كند و چنين چيزى تعريف لازم ندارد، تنها در«فروختن مبيع پيش از تحويل آن: فروختن مبيع غير پيمانه‌اي (مکيل) و وزني (موزون)، قبل از آنکه تحويل گرفته شود جايز است. جواز يا حرمت بيع در مبيع مکيل يا موزون اختلافي است. مشهور ميان متأخّران جواز آن است. برخي عدم جواز را به طعام و برخي ديگر به بيع مرابحه، اختصاص داده‌اند. بنابر قول به عدم حرمت، چنين معامله‌اي مکروه است. [۵۰] بنابر قول به حرمت در اينکه بيع نيز باطل است يا نه اختلاف است ( جواهر الکلام،ج۲۳، ص۱۶۰ )

 

1-12-10- نماء بيع شرط

بيع شرط عبارت است از معامله‌اي که در آن براي فروشنده در مدّتي معين در صورت باز پس دادن بهاي کالا به خريدار، حقّ خيار، شرط مي‌گردد، مانند آنکه فروشنده خانه‌ي هزار توماني را به دويست تومان بفروشد و با خريدار توافق کند چنانچه ظرف يک سال پس از معامله، بهاي خانه را به وي برگرداند حقّ فسخ معامله را داشته باشد(جواهر الکلام،ج۲۳، ص۳۶- ۳۸    ،توضيح المسائل مراجع،ج۲، ص ۲۴۶ م ۲۱۲۶) .


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي فقهي و حقوقي نماء و منافع در بيع از نظر فقه اسلامي و حقوق مدني ايران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی