دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تأثیر سیاست تحریم در تشدید تقابل جمهوری اسلامی ایران و آمریکا

 

پراکندگی نبوده و به شکل یکپارچه عمل می نماید. سوم؛ اینکه دولت از دید واقع گرایان بازیگری خردمند است که بهترین گزینه موجود را انتخاب می نماید (حاجی یوسفی، 1384: 26).

  1. بقا: دومین اصلی را که رئالیست ها را از هر گرایشی که باشد به هم متصل می کند بقا است (بیلیس و اسمیت، 1383: 344). بقا پیش شرط حصول به کلیه هدف های ملی تلقی می شود خواه اینگونه هدف ها در جهت کسب قدرت باشد یا حفظ استقلال (قوام، 1388: 359). بقا، هدف همه دولت ها است و برای نیل به بقیه اهداف این امر باید محقق شود. مسأله بقا موجب می شود که واقع گرایان رأی به تمایز میان سیاست و اخلاق دهند. نیاز برای بقا موجب می شود که رهبران دولت ها از اخلاقیات فاصله بگیرند زیرا بقا مهمترین هدف هر دولت است و نباید به هیچ قیمتی نادیده انگاشته شود (حاجی یوسفی، 1384: 27).
  2. خودیاری (Self-Help): براساس این اصل هیچ کشوری نمی تواند جهت تضمین امنیت شما مورد اعتماد باشد. در سیاست بین الملل، ساختار نظام به دوستی، صداقت و شرف اجازه ظهور نمی دهد فقط وضعیت همیشگی عدم اطمینان به علت نبود دولت جهانی بوجود می آید. همزیستی از طریق تقویت موازنه قوا بوجود می آید و در جایی که دولت رئالیست به دنبال کسب منفعت بیشتری نسبت به سایر کشورها است همکاری محدود در تعاملات امکان پذیر است (بیلیس و اسمیت، 1383: 353). نظریه رئالیسم بینش فکری و اصول نظری ویژه ای دارد. منظور از بینش فکری، اصول حاکم بر دیدگاه واقع‌گرا پیرامون ذات بشر، نوع نگرش به سیاست و رابطه دولت- نظام بین الملل است که در زیر به تشریح آن می پردازیم:

الف. براساس مکتب رئالیسم، انگیزه یا غریزه‌ جنگ‌طلبی در نهاد بشر وجود دارد و بینش هابزی «انسان گرگ انسان است» بر ذات پلید، خودبین و خودخواه بشر صادق است. لذا با دیدگاه بدبینانه نسبت به سرشت انسان و با دیدگاه «جنگ همه علیه همه» به نوعی داروینیسم‌ اجتماعی و بعد ستیزشی روابط بین الملل قائل می‌باشد.

ب. دیدگاه رئالیستی، سیاست را هنر ممکن می داند بر خردگرایی و عقلانیت و اثبات گرایی تجربی استوار است. یک دولت از آن لحاظ خردگرا است که باید همزمان و پیوسته در جهت ارتقای قدرت و منافع خود بکوشد و آن لحاظ اثبات‌گرایی تجربی است که‌ سعی دارد با توجه به تجربیات و مفاهیم گذشته به تبیین دنیای کنونی اهتمام نماید.

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تأثیر سیاست تحریم در تشدید تقابل جمهوری اسلامی ایران و آمریکا مطالعه موردی آغاز پرونده هسته ای- 2012

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی