دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین اسلام

مجرمين شورشيان كه داراي پايگاه باشند كشته مي‌شوند و فراريان آنان تعقيب شده، اسرايشان نيز به زمان است يكي از انواع جهاد در اسلام مبارزه با اين چنين هجومي است.

«2. جهاد با كفاري كه به مسلمانان هجوم آورده‌اند. به طوري كه بيم تسلط آنها بر شهرهاي مسلمانان يا به يغما بردن اموال ايشان و اموري مانند آن، اگر چه ناچيز باشد مي‌رود».[1]

اگر به درستي تأمل كنيم در مي‌يابيم كه هر جنگ و جهادي قطعاً ضرر و زياني در پي خواهد داشت چه اين ضرر مالي باشد و يا ضرري جاني باشد. اينجاست كه اهميت پاسداري از مرز مشخص و معلوم مي‌گردد، چرا كه با توجه به اينكه جان و مال مسلمانان محترم است و حفظ آن واجب، با پاسداري از مرزها احتمال اين خسارات كم خواهد شد.

با توجه به آنچه گفته شد يكي از دلايل مهم جنگ و جهاد در اسلام مبارزه با افرادي است كه به مرزهاي جغرافيايي مسلمانان هجوم آورده‌اند و قصد تسلط بر شهرهاي مسلمانان را دارند. و يا اموال ايشان را غارت كنند و به يغما ببرند.

يكي از داستان‌هايي كه در شاهنامه مسطور است و با جنگ و خونريزي بسيار همراه است داستان هجوم شخصي به نام ضحاك يا اژي‌دهاك است. كه بر شام و عربستان حكمراني مي‌كند و به فكر هجوم و حمله به سرزمين ايران را در سر مي‌پروراند و آن را عملي مي‌كند و با هجوم به سرزمين ايران مردم بسياري كشته مي‌شوند و شهرهاي ايران به تصرف اعراب در مي‌آيد. در مقابل شخصي به نام فريدون با همكاري فردي به نام كاوه آهنگر كه به پيشه آهنگري مشغول بود به مبارزه با ضحاك برخواسته و بعد از مدتي كوتاه ضحاك را به اسارت درآورده و او را در دماوند كوه به بند مي‌كشد ناگفته نماند كه دوره تسلط ضحاك بر ايران بسيار بود

[1]. فقه استدلالي جهاد

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبین ، بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین مبین اسلام در بخش اساطیری از پادشاهی کیومرث تا پادشاهی منوچهر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی