دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

 

خلاصه فصل دوم

در اين فصل ابتدا به بررسي مفهوم خشونت و ابعاد آن پرداخته مي شود . سپس تحقيقات گوناگوني را كه در زمينه خشونت در داخل و خارج كشور انجام شده اند به عنوان پيشينه و سابقه موضوع آورده و در ادامه نظريه هاي فرهنگی ، اجتماعی و مهمترين نظريه هاي جامعه شناسي كه با مسئله خشونت و انحراف پرداخته اند ، مطرح مي شود . در پايان فصل با جمع بندي نظريه هاي مختلف جامعه شناختي در زمينه خشونت ، منابع فرضيات و فرضيات تحقيق ارائه مي شود .

2-1- تعريف خشونت1:

خشونت مفهومي گسترده دارد و به سختي مي توان آن را صرفاً در يك بعد تعريف كرد . براي نمونه اگر تنها مفهوم فيزيكي يا طبيعي خشونت را در نظر داشته باشيم آن را مي توان نوعي قدرت يا زور تعريف كنيم كه با تحميل خود به ساير پديده ها ، اعم از پديده هاي انساني يا غير انساني ، حدود قدرت آن پديده را مشخص مي كند . در مورد انسان محدود شدن قدرت به معني محدود شدن ميل و اراده و آزادي اوست . خشونت به كار بردن  زور جهت كشتن ، آسيب رساندن يا بدرفتاري نسبت به ديگران دلالت دارد . خشونت در صورتي كه بين دو يا چند نفر روي دهد خشونت « بين فردي » يا اگر بين گروههايي از جامعه مانند گروه هاي نژادي ، مذهبي و سياسي روي دهد ، خشونت « بين گروهي » ناميده مي شود . خشونت در حالت بين گروهي ،نهايتاً به معناي مقابله بين افراد است ولي علت رفتار خشونت آميز افراد به خاطر منافع گروهايشان مي باشد كه اهميت بيشتري نسبت به منافع فردي آنها دارد . عموماً ، خشونت بين فردي ، در حالتي روي مي دهد كه افراد قبل از درگيري ، همديگر را تا حدودي مي شناسند ، اما در حالت خشونت بين گروهي اين آشنايي كمتر وجود دارد خشونت ، رفتاري است كه براي آسيب رساندن به ديگري از كسي سر مي زند و دامنه آن از تحقير و توهين ، تجاوز و ضرب و جرح تا تخريب اموال و دارايي و قتل گسترده است ( صديق سروستاني ، 1387 : 113 ) .

اولين تعريف خشونت از « گلز و استراوس » ( 1979 ) است ، دو فردي كه سالهاي زيادي در زمينه خشونت تحقيق و بررسي كرده اند . از ديد اين دو محقق ، خشونت رفتاري با قصد و نيت آشكار ( يا رفتاري با قصد و نيت پنهان اما قابل درك ) براي وارد كردن آسيب فيزيكي به فرد ديگري است . از ويژگي هاي مهم اين تعريف اين است كه اولاً : تأكيد بر قصد و نيت فرد جهت وارد كردن آسيب به ديگري است1 – Violence


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد روانشناسی: بررسی خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

دسته‌ها: دسته اصلی