دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی تاثیر شیوه های مالی بر میزان سودآوری شرکت های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار تهران

 

2- طرح های سرمایه گذاری سودآور دارد ولی قصد آن است که نیاز مالی خود را از طریق وام یا افزایش سرمایه تامین کند.

اگر شرکت امکان سرمایه گذاری در طرح های سودآور انباشته باشد بهتر است که سود خود را تقسیم کند. اما اگر شرکتی از یک طرف سود را تقسیم می کند واز طرف دیگر افزایش سرمایه می دهد. شرکت متحمل یک سری هزینه های اضافی خواهد شد. پس بهتر است که از اول سود تقسیم نکند تا مجبور به افزایش سرمایه نشود. اما اگر قرارشد که سود تقسیم کند و وام بگیرد مقوله متفاوتی است. چرا که با گرفتن وام به میزان زیاد، هم از صرفه جویی مالیاتی بهره مند خواهد شد و هم ممکن است که به دلیل الزام به پرداخت اصل و فرع وامها، مدیران مجبور به تلاش و بهبود کارایی بیشتری شوند.(رودپشتی و دیگران، 1385 ، 380)

2-25-10 روش های تقسیم سود سهام

دو روش تعیین میزان یا درصد سود سهام عبارتند از:

2-25-11-1 مالیات بردرآمد

در اغلب کشورها، نرخ مالیات بردرآمد مرتبط با سود سرمایه ای است و همچنین سود سهام برای سهامداران یکسان است و کل مبلغ سود سهام دریافتی توسط اشخاص، در سال دریافت آن، مشمول مالیات می شود. براساس قانون مالیات های مستقیم ، چنانچه سود یک واحد انتفاعی با تایید دستگاههای اجرایی دولتی نظیر وزارت صنایع جهت توسعه فعالیت ها، سرمایه گذاری شود از پرداخت مالیات معاف می باشند. این امر نیز در توزیع سود سهام می تواند تاثیرداشته باشد.

2-25-12 نقدینگی

یکی از عوامل بسیار موثر بر سیاست توزیع سود سهام، وجوه نقد در دسترس است. با توجه به الزام پرداخت سود سهام نقد ظرف یکسال از تاریخ تصویب سود موجب شده است که واحدهای انتفاعی با توجه به توان نقدینگی خود، میزان و درصد سود نقد سهام را تعیین کنند ( شباهنگ، 1379 ، 26).

عوامل موثر دیگربرخط مشی تقسیم سود خط مشی تقسیم سود یک شرکت متاثر از عوامل متعددی است که برخی از آنها قبلا مورد بحث قرار گرفت. سایر عواملی که براین خط مشی اثر می گذارد، عبارتند از:

1- نرخ رشد شرکت: شرکتی که به سرعت در حال رشد است، حتی اگر سودآور باشد، ممکن است به منظور حفظ وجوه مورد نیاز برای فرصت های رشد خود، پرداخت های سود سهام را محدود سازد.

2- قراردادهای محدود کننده: گاهی اوقات در قراردادهای اعطای اعتبار، محدودیت های وجود دارد که سود سهام پرداختی را محدود می کند.

3- قابلیت سود دهی شرکت : توزیع سود سهام تابعی از توان سودآوری شرکت است.

4- ثبات سودآوری: شرکتی که سودآوری آن نسبت به سایر شرکت ها ثبات بیشتری دارد، احتمالا درصد بالاتری از سود خود را توزیع خواهد کرد.

5- حفظ کنترل: مدیریتی که به خاطر عدم علاقه به کاهش میزان کنترل، رغبتی به انتشارسهام جدید ندارد، درصد بالاتری از سود شرکت را اندوخته می سازد. تامین مالی از داخل باعث می شود کنترل شرکت حفظ شود.

2-25-13 نظریه عدم ارتباط تقسیم سود

در مکتب بازارهای کامل، عقیده براین است که سیاست پرداخت سود سهام شرکتها اساسا نامربوط و بدون اهمیت است. پیروان مکتب مزبور استدلال می کنند که هزینه تامین مالی از منابع داخلی و خارجی

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي تاثیر شیوه های مالی بر میزان سودآوری شرکت های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر