دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

هانس آيسنك مي گويد : وراثت در مستعد كردن زمينه براي ارتكاب جرم و كژرفتاري نقش مهم و احتمالاً حياتي را ايفا مي كند ؛ اما در عين حال به عوامل محيطي جرم نيز توجه دارد . به نظر وي انگيزۀ نخستين انسان ، لذت جويي و درد گريزي است . از اين رو اراده آزاد انسان و خرد ورزي او را به عنوان عامل تعيين كننده رفتار آدمي نمي پذيرد و متناسب كردن مجازات با بزهكاري را نيز در كاهش جرم و جنايت بي تأثير مي داند ، زيرا كه لذت جويي در بيشتر موارد آني است و به گذشت زمان نياز ندارد ؛ در حالي كه مجازات در آينده در انتظار فرد است و به خاطر اين شكاف زماني ميان كژرفتاري كه لذت جويانه است و مجازات هرگز رفتار خشونت آميز از خود نشان نمي دهد ، آدم قابل اطميناني است و سيستم عصبي او براي شرطي شدن مستعد و آماده است .

2- برون گرا : برون گرا فردي است اجتماعي ، دوستان زيادي دارد ، علاقمند به هيجان است ، به دنبال خطر مي رود ، بر مبناي لحظه عمل مي كند ، هيچ چيز را زياد جدي نمي گيرد ، انگيزه ها و اميال خود را دنبال مي كند دوستدار راحتي و خوشگذراني است ، از تغيير و تنوع خوشش مي آيد ، رفتار خشونت آميز از او سر مي زند ( همان منبع ، 1385 : 44 ) .

5-1-7-2- نظريه كرموزوم

اين نظريه تحت عنوان سندرم كلاين فلتر معروف شده است . در اين نظريه بيولوژيكي اظهار مي گردد كه زنان داراي XX  كرموزوم و مردان داراي XY  كرموزوم هستند ، بعضي از محققان معتقد هستند كه تبهكاران و كساني كه مرتكب جرم مي شوند داراي يك كرموزوم اضافي هستند ( مردان داراي XXY  كرموزوم و زنان داراي XXX  كرموزوم ) افزايش اين كرموزوم ممكن است منجر به افزايش قد و در مواردي اختلالات روان گردد كه اين امر ممكن است موجب كجروي افراد شود . البته تحقيقات بعدي نشان داد كه بين افراد مجرم و غير مجرم از نظر اختلالات كرموزومي تفاوتي وجود ندارد ( همان منبع ، 1385 : 45 ) .

2-7-2- تبيين هاي روان شناختي

بسياري از روانشناسان و روانكاوان علل كژرفتاري هاي اجتماعي را بر حسب نقص شخصيت و پايين بودن بهره هوشي تبيين مي كنند ، و بر اين باورند كه كژرفتاري محصول طبيعي ميراث زيستي و محيطي آلوده شهري است. در واقع آنان كژرفتاريها را پيش از آنكه به ژنهاي غير عادي يا كرموزوم هاي اضافي اختصاص دهند ، به تجربه تلخ دوران كودكي كه معلول روابط ناسالم بين فرد و محيط اجتماعي اوست ، نسبت مي دهند . روانشناسان ، بيشتر به تفاوتهاي فردي توجه مي كنند ؛ يعني ويژگيهايي كه فرد را از افراد ديگر متمايز مي كند . و برخي ديگر از روانشناسان ، وراثت و محيط ، هر دو در شكل گيري شخصيت نقش مهمي دارند ( ستوده و بهادري ، 1386 : 29 ) .

در زير به چند مورد از نظريه هاي عمده روانشناسي اشاره مي گردد :


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد روانشناسی: بررسی خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

دسته‌ها: دسته اصلی