دانلود پایان نامه

و همه چلوکباب بگذاریم. (آرایش گرفتن به‌تناسب طیف مخاطب)
نکته دیگر، وقتی تعداد شبکه‌ها زیاد می‌شود. موازی کاری اتفاق می‌افتد. یعنی یک موضوع را ده شبکه رویش کار می‌کند و نکته دیگر را هیچ شبکه دیگر پوشش نمی‌دهد. (عدم موازی کاری و پوشش منطقه‌الفراق‌ها)
نکته دیگر، مثلاً بخش خبری 22.30 ، خبری را که در یک شهری مسئله کوچکی است، برجسته‌سازی نکند. این را نهایتاً شبکه استانی آن شهر باید کار کند. مگر اینکه مسئله ملی باشد. مثل دریاچه ارومیه. (رتبه‌بندی موضوع و تناسب اهمیت موضوع با ظرفیت رسانه)
بحثی در نظامیگری وجود داشت. تقویت و عمل کلی و… چهار مؤلفه بود. برای “طراحی آرایش نظامی” است. وقتی شما لجمن (لبه جلویی منطقه نبرد forward edge of battle area . تفاوت آن با خط مقدم آن است که خط مقدم کلی است.) را ترتیب می‌دهید؛ خط آتش هر گروه به‌صورت مثلثی مشخص است. این‌ها نباید نقطه کور داشته باشند بنابراین در بخش‌هایی overlab همپوشانی پیدا می‌کنند. بعضی حوزه وسیع‌تری دارند و بعضی به لحاظ پوشش محدودترند. (مثل رسانه‌های محلی، ملی، منطقه‌ای و جهانی) یعنی هم پوشش موضوعی را باید در آرایشمان ببینیم و هم پوشش جغرافیایی را. ( ترتیب نیروی خودی)
من: یعنی باید ابتدا فهرست کنیم که چه رسانه‌هایی داریم و سپس تعیین کنیم که مأموریت هریک باید چه باشد؟ (فهرست سازی و تعیین مأموریت رسانه‌های خودی – تشکیل خط خودی)
دو حالت اکتیو و پسیو دارد. (فعال و منفعل) یک موقع خودمان داریم آرایش می‌گیریم. گاهی دشمن هم آرایشی دارد و ما ناظر بر آرایش دشمن ، آرایش می‌گیریم. مثلاً نسبت به موضوعات و طیف‌های مخاطبان بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رادیو فردا و… که هرکدام موضوعات و مخاطبان خاص خود را دارند. (آرایش رسانه‌ای در نسبت با خود، در نسبت با دشمن و نسبت به موضوع و مخاطب)
مثلاً اگر الکوثر و العالم را به‌عنوان دو رسانه عرب‌زبان را داریم، چگونه هر دو را به نحوی آرایش دهیم که در حوزه‌های یکدیگر تداخل و موازیکاری نکنند. هم اینکه منطقه الفراق نداشته باشند و جایی خالی نماند. (جلوگیری از تداخل و موازیکاری و خنثی‌سازی و منطقه الفراق در پوشش رسانهای)
نکته دیگر که در بحث موبایل و خودرو هست، زنجیره تأمین است. (سازمان‌دهی زنجیره تأمین)
یکی از مشکلات رسانه ما نداشتن زنجیره تأمین است. به این معنی که مثلاً در غرب هانتینگتون و یا جوزف نای، یک مفهوم و کانسپت تولید می‌کند و خودش آن را در فصلنامه‌ای یا کتابی نوشته و رها می‌کند. سپس ….
مثلاً مواد خامی که استخراج شده تا به ذوب فولاد رسیده و به ورق تبدیل شده و شکل گرفته و سپس در کارخانه خودرو طراحی و قالب زدن و نصب و کنترل شود. این زنجیره تأمین خودرو است. همین زنجیره باید در رسانه دیده شود.
مثلاً در بحث حقوق بشر جرمی بنتام حرفی زده و آن را بهینه و به‌روز کرده‌اند و سپس به مواد حقوق بشر تبدیل شده و می‌آید تا می‌رسد به پهنای باند اینترنت به‌عنوان یک تکنولوژی روز و بحث نو. این کار مفهومی بر رویش صورت گرفته، سپس این مفاهیم به‌عنوان خرج یا گلوله توپی می‌شود که توسط رسانه‌ها شلیک می‌گردد. (مفهوم‌سازی جدید)
بخشی از موازی کاری و حرف تکراری و درجا زدن و… به نداشتن زنجیره تأمین برمی‌گردد.
یعنی در آرایش رسانه‌ای که معادل آرایش نظامی (مثلث‌های پوشش دهند لجمن) باید در پشت آن زنجیره تأمین هم دیده شود؟دقیقاً ، یعنی زنجیره تأمین فضای محلی با ملی با منطقه‌ای با جهانی با زبانی باید متفاوت باشد. چراکه برد گلوله‌هایی که برای شلیک در هر سطح نیاز است متفاوت می‌باشد. (زنجیره تأمین در نسبت با پوشش جغرافیایی)
نکته دیگر داشتن رسانه‌های عمومی و سپس رسانه‌های تخصصی در کنار آن‌ها است. (لایه‌بندی و چینش رسانه‌های عمومی در کنار رسانه‌های تخصصی)
آمریکایی‌ها در این زمینه شبکه‌هایی عمومی (مثل cbs, cnn, nbc, abc,) در کنار شبکه‌هایی تخصصی (مثل هیستوری چنل، و نشنال جئوگرافی و …) دارند. البته بیشتر در زمینه وب من فکر کرده بودم که به حوزه تلویزیون هم می‌خورد.
شبکههای آن‌ها از هافینگتون پست زیاد نقل میکنند. چراکه نویسندگان قدر آمریکا در آنجا مینویسند و سپس بقیه سایتها آن مطالب را به سلیقه خود پوشش میدهند. مثلاً خبری را رادار آنلاین دات کام، در حوزه سلبریتی‌ها می‌نویسد در مورد جاستین بیبر، سپس خبرنگاران رسانه‌های تصویری و تلویزیونی، آن خبر را به‌صورت تصویری در آورده و گزارش می‌کنند. (تأمین محتوا و تبدیل محتوای ثابت به انواع برنامه)
ما اگر جایی داشته باشیم که برایمان استدلال، مفهوم، سابقه تاریخی و … تولید کند تا آنکه خبرنگاری که درون صحنه و میدان درگیر است، از حیث محتوا تأمین شود، به آرایش رسانه‌ای مطلوب خود نزدیک می‌شویم. موشک را باید برسانیم تا او تأمین شود.
ضمن آنکه آن‌ها مفاهیم و تکنولوژیشان به‌موازات هم در حال توسعه و جاری شدن در جوامع است، مثلاً فیس‌بوک و ویچت و وایبر و تبلت و گوشی هوشمند و… به‌موازات آن دیپلماسی فیسبوکی و توییتری و وب 2 و … مفهوم‌سازی می‌شود. ( روند مفهوم‌سازی به‌موازات روند پیشرفت تکنولوژی)
پس یکی بحث چینش رسانه‌ها در نسبت و تناسب باهم و دیگری در ایجاد زنجیره تأمین!
نکته دیگر ، مرکز غنی‌سازی رسانهها است. مفاهیم تولید کند و رسانه‌های یک جبهه صرفاً ازآنجا تغذیه شوند. نه آنکه خود رسانه دغدغه تولید محتوا و مفاهیم را هم داشته باشند. (مرکز غنی‌سازی رسانهها)
مثلاً مرکز مدیریت آمریکا در افکار عمومی ایران، باید داشته باشیم. سپس از شبکه پویانمایی برای کودکان تا شبکه‌های خبری، آن مفاهیم را به تولید برنامه منجر نمایند. (مرکز مدیریت افکار عمومی)
حتی در کتابی آمده است که دستگاه اطلاعاتی انگلیس در حوزه عملیات روانی مطلبی را تولید می‌کند، اما صرفاً به نام یکی از نویسندگان مشهور یا روزنامه‌نگاران، آن را در رسانه‌های مکتوب منتشر می‌کند. مرکز غنی‌سازی چنین کاری باید انجام شود.
خبر، مدیریت پدیده‌های مدیریت ناپذیر است. چراکه نمی‌دانیم چه پدیده‌ای در حال وقوع است.
باید به این عقبه نداشتن باید در آرایش رسانه‌ای بود. رسانه‌های ما تولید حرف نو نمی‌کنند و حرف‌های دیگران را پرداخت می‌کنند و کپی می‌کنند مثل بفرمایید شام و شام ایرانی. (مرکز نوآوری برنامه‌های رسانهها) (تولید حرف نو)
سوژهسازی یکی از واجبترین کارهای رسانه‌ای است. تکرار زهر یک رسانه است و اگر ما به دام روزمرگی بیافتیم مرگ ما فرارسیده، نیوز یعنی تازه‌ها و این با تکرار و روزمرگی تناقض دارد. (سوژه سازی- جلوگیری از تکرار و روزمرگی)
آمریکا یک مدیالب دارد؛ که در بحث روایتها بر روی center for future story telling کار می‌کند. این را باید حتماً در آرایش رسانه‌ای دید. آزمایشگاه رسانهای که مفهوم را آزمایش میکنند و سپس در محیط اصلی رسانه، عملیاتی می‌کنند. (آزمایشگاه رسانهای و آزمایش مفاهیم جدید)
همچنین دکورها و طراحیهای صحنه هم باید در آرایش رسانهای دیده شود. (توجه به طراحی‌ها و دیزاین و فرم)
در آیین‌نامه اف ام (34) ، لایه‌بندی‌های آرایش نظامی و اینکه تحلیلگران چگونه باید آن را تحلیل کنند وجود دارد. فیرست اشلون، سکند اشلون و… لجمن (لایه‌بندی‌های آرایش رسانه‌ای)
قلب‌ها و ذهن‌های 75 میلیون نفر را بگیر، آرایش آن طرف را هم بگیر، آرایش این‌طرف را هم بگیر و ببین باید چگونه باشد. ماهواره و رادیو و تلویزیون و انواع رسانه‌ها را همه ببین و آرایش رسانه‌ای مطلوبت را ترتیب ده. (مهندسی قلب‌ها و ذهن‌ها)
العالم و الکوثر را مثلاً یک‌بار نسبت به خودشان (که نه همدیگر را خنثی کنند و یا موازی هم باشند بلکه مکمل باشند) و یک‌بار هم در نسبت با آرایش رسانه‌ای که در مواجهه با جبهه مقابل دارند.(ایجاد پوشش‌های مکمل به‌جای موازی و یا متضاد و مقابل)
مثل شبکه منوتو که گزارش‌های بی‌بی‌سی را تقویت می‌کند. همچنین عقبه اطلاعاتی از ام آی 6 می‌گیرد و با دستگاههای اطلاعاتی در یک راستا حرکت می‌کند. (پیوند با دستگاههای اطلاعاتی)
ما بجای تشکیل عقبه، مدام در حال اضافه خط کردیم. (تشکیل عقبه به‌جای افزودن خط جدید)
نکته دیگر پیوند ارتباط رسانه و دانشگاه متناظر با صنعت و دانشگاه است. که برای مرکز غنی‌سازی رسانهای مهم است. که بخشی از زنجیره تأمین است. مثلاً پروژههایی مثل جی تی ال را رسانه‌ای کنند. (پیوند رسانه با دانشگاه)
مرکز نوآوری مثل مدیالب حتماً لازم داریم برای روش‌ها گزارش‌ها نحوه اخبار و سایر برنامه‌هایمان که تست کند و در استوری تلینگ بسنجد و سپس به بهره‌دهی برساند و مدام سیستم رسانه‌ای را به‌روزرسانی کند. ما 35 سال است که این سیستم را دستنخورده باقی گذاشتهایم. (به‌روزرسانی سیستم رسانه‌ای)

مصاحبه شماره 2

مصاحبه با حسن عباسی
مدرس دافوس و رییس اندیشکده یقین
اسفند 92

در آرایش رسانهای نکتهای که باید درباره جایگاه آرایش مدنظر قرار داد این است که، آرایش رسانهای صرفاً برای آرایش رسانهای نیست. بلکه با تدوین آرایش رسانهای دشمن و تنظیم آرایش رسانهای خود و ترسیم خط حد، درصدد طراحی چگونگی تقابل و طرح مانور برمی‌آییم. (هدف از آرایش رسانهای و پروسه‌ی پس‌ازآن)
یک‌بار آرایش رسانهای را ناظر بر شرایط کنونی و وضع موجود رسانهها، ماهوارهها و … میبینیم. یک‌بار هم بررسی مینماییم که آرایش رسانهای در حال چه تغییری است.(دو نوع آرایش رسانهای موجود و آتی)
یک اتفاق که در مقوله آرایش رسانهای در شرف وقوع است، مسئله “ادغام” است. نه‌تنها رسانهها، بلکه نظامها در حال ادغام با یکدیگر هستند. به این معنی که آموزش‌وپرورش، آموزش عالی و دیگر نظامها در حال از بین رفتن و ادغام با رسانه میباشند. که همان اجوتینمنت و ساینتینمنت است. (پدیدهی ادغام در آینده)
معنی از بین رفتن یک نظام، مانند نظام آموزش‌وپرورش، از بین رفتن هویت مستقل آن نظام است. در واقع آموزش‌وپرورش مستقل نابود می‌گردد. رسانه نیز صرفاً کار رسانه را انجام نمیدهد. بلکه با پدیده یا نظامی که ادغام میگردد ممزوج شده و هویت جدیدی را شکل میدهند و رسانه نیز وظیفهی آن نظام خاص را بر عهده میگیرد. یعنی هر چیز که با رسانه ادغام گردید، در آینده حیات و بقایش حفظ میگردد. (ادغام – انطباق با شرایط جدید و حفظ بقا)
با این حساب جوهر جامعهسازی در آینده، رسانه است. (رسانه، جوهر جامعهسازی آینده)
آرایش رسانهای، دو نوع میباشد: آرایش رسانهای موجود و آرایش رسانهای آتی (آینده) . (انواع آرایش رسانهای -موجود و آتی)
در آرایش رسانهای موجود، ابتدا ترتیب نیروی رسانهای رسانههای معارض، و سپس ترکیب نیروی رسانهای خودی مدنظر قرار میگیرد. که به سه دسته زیر تقسیم می‌شود. افراد شاخص در رسانه؛ خود رسانه از حیث کمیت و کیفیت؛ در حالت نظامی آن مثلاً کمیت تجهیزات و توپ و تانک و سایر ادوات نظامی بررسی میگردند و سپس میزان کیفیت آن‌ها نیز ارزیابی میشوند. لذا در بحث آرایش رسانهای، کیفیت و کمیت رسانهها باید در نظر گرفته شود. در نهایت، دکترینها استراتژی‌ها تاکتیکها و تکنیکهای رسانه دشمن مورد نظر. (الگوی آرایش رسانهای موجود. الگوی ترتیب نیرو)
پس از تبیین این موضوع باید ترکیب نیرو نمود. ابتدا باید دید که ما در مقابل آنچه داریم. ابتدا افراد رسانهای، سپس رسانهها و سپس دکترینها استراتژی‌ها تاکتیکها و تکنیکهای رسانههای خودی را مشخص میکنیم. رسانهها شامل رادیوها، تلویزیون، ماهواره، سینما، وبسایتها میباشد که ترتیب و ترکیب نیرو می‌شود. (الگوی آرایش رسانهای موجود. الگوی ترکیب نیرو)
قوارهای که چگونگی هر نوع آرایشی را اعم از نظامی و فرهنگی و اقتصادی و … تا رسانهای، تنظیم می‌نماید، ترتیب نیرو و ترکیب نیروست، که بر اساس آن ، ابتدا حریف یا دشمن را ترتیب نیرو مینماییم و سپس رسانههای خودی را ترکیب نیرو میکنیم. مثل بازی فوتبال که در آن ابتدا تیم حریف را تحلیل نموده و سپس بازیکنان خودی را روبروی آن ارنج arrange مینمایند. (ترتیب نیرو و ترکیب نیرو)
اما آنچه اهمیت دارد اینکه برای آرایش رسانهای از رویکرد استقامت مدار استفاده نمایید به‌صورت گپهای فزاینده، کاهنده و موازی. در حرکت به‌سوی آینده، یک گپ فزاینده وجود دارد. یعنی اگر بخواهیم آرایش رسانهای دشمن را به‌زانو درآوریم از این روش استفاده مینماییم، البته در تلقی آن‌ها دشمن نیز میخواهد آرایش رسانهای ما را در هم بشکند. (رویکرد استقامت مدار)
. ادغامی که صورت میگیرد؛ مبتنی بر این دکترین صورت میگیرد که، تاروپود جامعه آینده، رسانه است. (دکترین ادغام رسانه و جامعه)
لذا جامعهسازی ناظر بر رسانهمداری است. (جامعهسازی ناظر بر رسانهمداری)
با توجه به این دکترین، آرایش رسانه‌ای یعنی آرایش جامعهی رسانهپایه. (مفهوم آرایش رسانهای از دکترین ادغام- آرایش جامعهی رسانهپایه)
جامعه رسانهپایه، جامعهای ارگانیکی و سایبرنتیکی است که جامعه ارگانیکی دارای 5 حوزه است که با رسانه ترکیب میگردند.
• اجتماع
• اقتصاد
• فرهنگ
• سیاست
• دفاع
(آرایش رسانهای در ادغام با جامعهای ارگانیکی)
در جامعه سایبرنتیکی نیز اطلاعات و انرژی موضوعیت دارد که با رسانه ترکیب می‌شوند. (آرایش رسانهای در ادغام با جامعهای سایبرنتیکی)
در آرایش رسانهای موجود، رسانه منتزع از جامعه است. اما در آرایش رسانهای آتی، مبتنی بر این است که تاروپود جامعه، رسانه است و شاکله و نخ تسبیح جامعه، رسانه است. (الگوی آرایش رسانهای موجود و آتی)
در آرایش رسانهای موجود، ابتدابه‌ساکن جامعه را کنار میگذاریم و عناصری را منتزع و جدای از جامعه در نظر میگیریم. (الگوی آرایش رسانهای موجود- روند)
مثلاً آرایش تلویزیونها ، آرایش شبکههای ماهوارهای، آرایش ساختارهای سینمایی، مجلات، روزنامهها و … بررسی نموده و توان و اثر هریک را تحلیل مینماییم. این‌یک ترتیب نیروست. حالا روبروی این ترتیب نیرو میبایست، ترکیب نیروی خودی را صورت داد و ارنج و چیدمان آن را رقم زد. (الگوی آرایش رسانهای موجود- روند)
اما حالت دیگر، زمانی است که اساساً رسانه را به‌عنوان یک رکن اساسی درون جامعه میبینیم. هرم جامعه و شاکله جامعه را در نظر میگیریم. سپس اسکلت و استراکچر جامعه را رسانه مدنظر قرار می‌دهیم؛ سپس آن را وارد مدل ارگانیکی مینماییم. مواردی از قبیل، دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک، اقتصاد الکترونیک؛ ناظر بر رسانهمحور بودن هر مؤلفه میباشد. در واقع این پسوند الکترونیک به معنای وجه رسانهای آن میباشد. به‌این‌ترتیب، شبکههای اجتماعی و دیگر شبکهها در دولت الکترونیک و جامعه اطلاعاتی، کار رسانه را انجام میدهند. بنابراین تمام نظامها در حالت مذکور، متأثر از رسانه حرکت میکنند. (آرایش رسانهای آتی- روند)
هنگامی‌که تاروپود جامعهی آینده، رسانه در نظر گرفته شود؛ جامعهسازی، ناظر بر رسانهمداری می‌شود. در این صورت، آرایش رسانهای معنای آرایش جامعهی رسانهپایه را بر خود می‌گیرد. بنابراین همان عناصری که در جامعه وجود دارند؛ در آرایش رسانهای، به خود آرایش میگیرند. (آرایش رسانهای آتی- آرایش جامعهی رسانهپایه)
به‌عنوان نمونه، در جامعهای که رسانهپایه است؛ آموزش‌وپرورش در رسانه ادغام

دسته‌ها: دسته اصلی