دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

از مهم­ترین مشتقات خبره، واژه­ی «خَبیر» است که به دارنده­ی یک تخصص که برای بررسی امری تعیین می­شود، گفته می­شود.

 

1-9-2. مجلس خبرگان رهبری

مجلس خبرگان رهبری، گروهی از کارشناسان باتجربه و متخصص در امر شناسایی فقیه جامع الشرایطی می­باشند که صلاحیت رهبری جامعه را دارد. این مجلس متشکل از فقهای واجد الشرایط است که بر اساس اصل یکصد و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مسؤولیت تعیین و عزل ولیّ فقیه و نظارت بر وی را دارند. مدت هر دوره­ی این مجلس که اعضای آن به وسیله­ی انتخابات و توسط رأی مستقیم مردم انتخاب می‌گردند، هشت سال می‌باشد.

در مورد تعیین ولیّ فقیه که از جمله وظایف مجلس خبرگان رهبری می­باشد، گفته می­شود: «حق حاکمیت که از سوی خداوند آفرینش به جامعه­ی بشری داده شده است، گاهی بی‌واسطه اعمال می‌شود و گاه با واسطه. در مواردی که وضع مورد رأی، روشن باشد و هیچ ابهامی در آن نباشد، مانند آنکه در مسأله­ی رهبری، هیچ رقیبی برای مورد رأی یافت نشود که زمینه‌ی تردید و تحیّر را پدید آورد، در چنین مواردی، نیاز به شهادت بینه‌ها یا گزارش کارشناسان اهل خبره نیست و حق حاکمیت مزبور، با آراء مستقیم و بی‌واسطه­ی مردم اعمال می‌شود؛ همان طور که پذیرش نظام جمهوری اسلامی، در فروردین 1358 از طریق همه پرسی و به طور مستقیم صورت گرفت و نیز پذیرش رهبری بی‌رقیب حضرت امام خمینی (قدس سره) از سوی آحاد مردم که از بدء انقلاب، ولایت‌ ایشان به نحو تعیّن بر همگان روشن بود.

خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم می‌باشد. به این معنا که آنچه مجلس خبرگان انجام می‌دهد، اعلام و تشخیص عزل و نه حکم به عزل است.

مجلس خبرگان رهبری وظایف دیگری نیز دارند که عبارتند از:

  1. تدوین مقررات مربوطه: اصل یکصد و هشتم قانون اساسی بیان می­دارد: «قانون مربوط به تعداد و شرايط خبرگان، كيفيت انتخاب آن­ها و آيين‏نامه­ی داخلى جلسات آنان، براى نخستين دوره، بايد به وسيله فقهاى اولين شوراى نگهبان، تهيه و با اكثريت آراى آنان، تصويب شود و به تصويب نهايى رهبر انقلاب برسد. از آن پس، هرگونه تغيير و تجديد نظر در اين قانون و تصويب ساير مقررات مربوط به وظايف خبرگان، در صلاحيت خود آنان است». به منظور انجام بهتر اين وظيفه، كميسيون اصل يكصد و هشتم در مجلس خبرگان تشكيل مى‏شود كه وظيفه­ی آن، بررسى قوانين مربوط به خبرگان از جمله انتخابات و آيين‏نامه داخلى اين مجلس است.
  2. عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی: مطابق اصل یکصد و هفتاد و هفتم قانون اساسی، مقام رهبری پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، طی حکمی خطاب به رئیس جمهور، موارد اصلاح یا متمم قانون اساسی را به شورای بازنگری قانون اساسی پیشنهاد می‌کند که پنج نفر از اعضای مجلس خبرگان عضو این شورا می‌باشند.

 

1-10. فقه سیاسی

در مبحث «فقه سياسي» باید مراد از هر دو واژه­ی «فقه» و «سیاست» تبیین گردد. در مورد واژه­ی فقه قبلاً بحث به میان آمد.

سياست در لغت به معناي تأديب، تربيت و سرپرستي امور مي­باشد و عبارت است از همت­گماشتن به ارشاد و هدايت و اصلاح مردم به راهي كه در دنيا و آخرت موجب رهايي و نجاتشان گردد[1] و در اصطلاح عبارت است از «شيوه و تدبيري كه براي اداره­ی امور جامعه به كار گرفته مي­شود»[2].

از آنجا كه براي اداره­ی جامعه، احتياج به حكومت است و حكومت پسنديده در جامعه اسلامي حتماً بايد اسلامي باشد و حكومت اسلامي براي اداره­ی جامعه احتياج به قوانين منظم و مدون دارد و چون مسلمانان به سبب ادلّه­ی عقلي و نقلي عقيده دارند كه تشريع و قانون­گذاري در تمام زمينه­ها

[1]. ابوالفضل شکوری، فقه سیاسی اسلام، بی چا، (قم: نشر حرم، 1361ه ش)، 69.

[2]ـ محمد جعفری هرندی، فقها و حکومت، بی چا، (بی جا، نشر روزنه، 1379ه ش)، 13.

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دسته‌ها: دسته اصلی