دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

ارزیابی حقوقی اجتماعی اجرت المثل کار زن در منزل

باشد و شرعا بر عهده او باشد پس مقيد كردن اعمال زن با مواردي كه شرعا بر عهده وي واجب نبوده است به نظر قيدي زائد مي آيد چون تنها عملي كه بر زن شرعا در منزل شوهر واجب است تمکین در برابر خواست شوهر مبنی بر نزدیکی می باشد و به جز اين تكليفي ديگر براي او لحاظ نشده است .

شرط دوم؛ آن است که اعمال غير واجب بر زن، بنا به امر زوج باشد يعني مرد به زن امر كرده باشد تا به امور منزل رسيدگي كند و كارهاي منزل را انجام دهد ، پس اگر زن بدون صدور امر از طرف شوهر اقدام به كارهاي منزل كرده باشد نمي تواند مدعي اجرت‌المثل باشد . مساله اي كه به ذهن مي رسد بار اثباتي صدور امر است كه زن، مدعي محسوب مي شود و مرد منكر، در اين صورت بر عهده زن هست كه ثابت كند مرد به او امر كرده است و اگر نتواند اثبات كند ، اصل عدم ، جاري شده و هر گاه مرد انكار كند راي به نفع او صادر شده و زن از رسيدن به اجرت ايام زناشويي محروم مي شود .

شرط سوم؛ قيد ديگري كه براي زن در نظر گرفته شده است آن است كه هنگام كار در منزل قصد تبرع نداشته باشد يعني كارهايي را كه در منزل انجام داده است به اين نيت نبوده كه بعدا از مرد مزد و اجرت بگيرد بلكه مجانا انجام داده است.

اشكالي كه به ذهن مي رسد این است که اصولا در جايي كه ظاهر و اماره وجود نداشته باشد به اصل رجوع مي شود و چون زن درخواست اجرت دارد و مرد هم دليل واماره اي مبنی بر اینکه زن قصد تبرع نداشته ، ابراز نكرده پس بايد به اصل مراجعه كرد و آن اصل ، عدم تبرع است و ديگر نيازي به احراز و اثبات اين اصل از طرف زوجه نمي‌باشد ، چون نافي را نفي كفايت مي كند و اصولا امر عدمي قابل اثبات نمي باشد پس به نظر مي رسد وجود اين شرط نه تنها كمكي به زن جهت احقاق حق خود نمي كند بلكه رسيدن به حق را بسيار بعيد مي كند .

فرض و تصور اين مساله كه مثلا مرد در ابتداي زندگي دستوري به زن جهت رسيدگي و انجام امور منزل داده باشد و زن هم طي ساليان بنا بر همان امر مشغول انجام دادن كارهاي منزل باشد و در همان حال هم اين اعمال را به قصد اجرت گرفتن انجام داده و هيچ وقت از مرد هم طلب اجرتي نكرده باشد تا اينكه مسئله طلاق از طرف شوهر مطرح شده و زن به فكر گرفتن حق الزحمه خود افتاده باشد فرضي

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه حقوق با موضوع:ارزیابی حقوقی اجتماعی اجرت المثل کار زن در منزل

دسته‌ها: دسته اصلی