دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی فقهی وحقوقی آثار فرهنگی – تاریخی

( فقه امامیه و حقوق ایران )

بین آثار فرهنگی و اموال فرهنگی رابطه عموم خصوص مطلق وجود دارد به این صورت که تمام اموال فرهنگی، آثار فرهنگی هستند ولی بالعکس هر اثر فرهنگی، جزء اموال فرهنگی  نیست و به نظر می رسد که بکار بردن کلمه «آثار فرهنگی» به جای کلمه «اموال فرهنگی» مناسب تر باشد. مفهوم اموال فرهنگی در قوانین ما محدودیتهایی را ایجاد می کند. بدین معنا که کلمه «مال» یا «اموال» عبارت است از آن چیزی که دارای ارزش اقتصادی بوده و قابلیت تبدیل به پول را داشته باشد و قابلیت تملک و تصاحب را نیز داشته باشد. در حالی که بعضی از «اشیاء عتیقه» مال محسوب نمی شود. مثلاً «جسد مومیایی شده تکلیف روشنی ندارد چرا که مومیایی، جسد انسان است و از نظر فقه مال نیست. اما از آنجا که اثری از گذشته فر د.» هنگی یک ملت است، به راحتی در بازارهای جهانی نرخ گذاری و خرید و فروش می شود.» ِِ( سايت خبرگزاری میراث فرهنگی،(www.chn.ir)، مورخه9/12/1382، عنوان صفحه : آثار ملی تعریف واحدی ندارد )

بنابراین به کار بردن کلمه «مال» می تواند مواردی از آثار ملی را بلاتکلیف گذارد. بنابراین شایسته است که از کلمه «آثار» به جای کلمه ی «اموال» استفاده شود.

 

1-2-2- میراث فرهنگی

میراث فرهنگی به عنوان زیر بنای فرهنگ جامعه، پشتوانه معنویت و موجودیت و شناسنامه و سند هویت ملی هر ملت محسوب می شود و طیفی گسترده دارد که تمامی دستاوردهای انسان را در جریان تاریخ در بر می گیرد.قلمرو میراث فرهنگی، به مفهوم آنچه که در که میراث فرهنگی نامیده می شود بیش از قدمت و شیئیت، حمل یک پیام ضروری می باشد؛ به بیان دیگر هر شیء تاریخی که فاقد پیامی باشد، میراث فرهنگی شمرده نمی شود. آنچه را به عنوان پیام می خوانیم عامل فرهنگی یا اثر انسانی انعکاس یافته بر پدیده هاست که ارزش مطالعاتی دارد و ما را در مشاهده و فهم گذشتگان راهنمایی می کند. همین خصیصیه است که آثار طبیعی را از آثار فرهنگی گذشته متمایز می گرداند. با توجه به سه معیار فوق، میراث فرهنگی را می توان چنین تعریف کرد، ردپای انسان در طول تاریخ که حامی پیامی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی : بررسی فقهی وحقوقی آثار فرهنگی – تاریخی

دسته‌ها: متفرقه