دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

پیش از میلاد در نینوا، آشور در آستانه‌ی سقوط قرار گرفت و حدود 25 سال بعد، در سال 612 پیش از میلاد برای همیشه جغرافیای سیاسی جهان محو شد. یعنی حکومتی که 1500 سال بدون مانعی جدی وحشت آفریده بود، دیگر وجود خارجی نداشت و از فلسطین تا دهانه‌ی خلیج‌فارسدر دست حکمرانان محلی نه‌چندان نیرومند بود. بنابراین در آغاز کار کوروش، بین‌النهرین نمی‌توانست، برای فرمانروایی که به فکر جهانداری افتاده بود، مانعی جدی به شمار آید.

در این زمان موقعیت ایلام نیز که بر سر راه بین‌النهرین قرار داشت، بسیار خراب‌تر از انجا بود. انشان احتمالاً منطقه‌ی پشت کوه امروزیکه همیشه بخشی از خاک ایلام بود، از مدتی پیش در دست خاندان کوروش بود(Köning, “AnŠan”, RLA, p111).

در سال‌های 647 و 646 سپاه آشور با حمله به شوش تا کوهستان‌های شرقی ایلام پیش رفته بود و کورش اول هخامنشی، شاه پارس‌ها، با سپردن پسرش به عنوان گروگان، دست‌نشاندگی خود را اعلام کرده‌بود. دور نیست که در این زمان حکومت هخامنشیان شکلی رسمی یافته و توانسته باشند خود را شاه‌انشان و پارس بنامند. شوش به دست سپاه آشور با خاک یکسان شده و بازماندگان شهر به سامره و فلسطین کوچانده شده‌بودند و هومبان- هَلتاش سوم که به کوهستان پناهنده شده بود، به دست جنگجویان کوه‌نشین اسیر شده و تسلیم اشوریان شده‌بود و به‌این ترتیب، ایلام برای همیشه هویت خود را به نام یک کشور از دست داده بود و دیگر حتی مرگ آشور بنی‌پال و اضمحلال قدرت آشور، نمی‌توانست برای احیای مجدد ایلام کاری از پیش ببرد. شمال ایلام به دست مادها افتاده بود و منطقه‌ی شرق این کشور کهن از آنِ پارس‌ها شده بود(Kulturgeschichte des alten Vorderasien, von einem Autorenkollektiv,pp 486-487).

نبوغ کوروش فقط می‌توانست در شناخت تاریخ منطقه و شیوه‌ی بهره‌برداری از آن تبلور یابد(شهبازی، شاپور ، ص52).

2-4 انشان

شاهان ایلام از آغاز هزاره‌دوم پیش از میلاد، همواره در نبشته‌های خود، خود را شاه انشان و شوش می‌نامند و از چگونگی و بافت جغرافیای طبیعی و سیاسی پیداست که انشان، واحدی سیاسی در شمال‌شرقی و شرق ایلام بوده است. لوح‌های ایلامی به دست آمده از تلِ مالیان نیز بر وجود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد تاریخ درباره:بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

دسته‌ها: دسته اصلی