دانلود پایان نامه

 

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسی تطبیقی اعاده حیثیت در حقوق کیفری ایران و لبنان

در اديان الهي حقوق بخشي از مسايل دين است و پيوند حقوق با دين بسيار مستحكم مي باشد زيرا زمينه هاي اجتماعي وعوامل گوناگوني كه در جامعه بشريت حاكميت يك نظام حقوقي را اقتضا مي كند. به ديگر سخن گويي وظيفه اصلي دين الهي تحقق بخشيدن به حاكميت نظام حقوقي آن در جامعه بشري است . قواعدي كه بر اجتماعات بشري حكومت كرده جنبه مذهبي داشته است. وكم تر دوره ا ي مي توان يافت كه حقوق از قواعد مذهبي متاثر نبوده باشد. لذا بررسي پشتوانه نظري اين موضوع كه پس از ارتكاب جرم واجراي مجازات  كه در صدد اصلاح فرد است آيا بازگشت او به جامعه مكان پذير است يا خير وآيا در متون و منابع حقوق اسلامي در اين خصوص معياري ارايه شده است و آيا دانشمندان حقوق جزا در اين خصوص نظري ارا يه كرده اند يا خير در اين فصل به  مباني نقلي و عقلي اعاده حيثيت اشاره ميشود.

مبحث نخست: مباني نظري اعاده حيثيت

سيستم حقوقي اسلام در ابعاد مختلف گسترش يافته است كه از آن جمله در حوزه روابط انسان با خدا و انسان با انسانهاي ديگر قابل بررسي است .ما دراين بخش در حوزه روابط انسان با خداوند يعني حوزه حقوق فردي و حوزه رفتار انسان با انسانهاي ديگر يعني حوزه حقوق عمومي واجتماعي سعي داريم راهي به مباني حقوق اسلام در باب اعاده حيثيت بگشاييم.وجايگاه ومبناي اعاده حيثيت در منابع حقوق اسلام  يعني آيات و روايات ومتون فقهي به اين سوال پاسخ دهيم كه هرگاه حيثيت انسان در مقابل دستگاه قضا در معرض آسيب قرار گرفت در باب حفظ كرامت انسان در جامعه توسط منابع مذ كور چه راهكاري ارايه مي شود.

گفتار نخست: مباني نقلي اعاده حيثيت

در سيستم قضايي جمهوري اسلامي ايران براي حفظ وتضمين حقوق و آزاديهاي افراد مقررات مدون پيش بيني گرديده است كه بر اساس ومبناي شريعت اسلام از طرف مراجع ذي صلاح تنظيم گرديده است .اصولي كه بر مبناي قواعد مذهبي شكل گرفته است جنبه الهي وفطري دارد كه جهت شناختن منظور شارع و تطبيق اصول با موارد ويا در خصوص نحوه اجراي قواعد و احكام آن  بررسي بعمل آيد باتوجه به اين نكته كه ازقرآن وروايات به عنوان منابع نقلي نام برده مي شود به بررسي ديدگاه اين دو منبع در خصوص موضوع مورد بحث ما پرداخته شود .

الف ) آیات قرآن کریم

همانطور که قبلاً اشاره شد اعاده حیثیت به معنای حقوقی برگرداندن حیثیت سلب شده محکومین به وسیله سقوط مجازات یا محو آثار کیفری محکومیت و به معنای عرف جبران خسارت

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی تطبیقی اعاده حیثیت در حقوق کیفری ایران و لبنان

دسته‌ها: دسته اصلی