دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 با تولد پزشکی بود که فردیت معنا یافت و البته به اعتقاد او تجربه فردیت در فرهنگ مدرن مبتنی بر تجربه­ی مرگ است(فوکو  1385، 312).

چیزی است که او آن را بازی مکرر و بی پایان سلطه می­نامد و به عقیده­ی او کل تاریخ بشر را تشکیل می­دهد(فی 1381، 213).

به طور کلی از نگاه­فوکو ، علم و دانش نمی­تواند خود را از ریشه­های تجربی خویش بگسلد تا به تفکر ناب تبدیل شود بلکه عمیقاً با روابط قدرت در آمیخته و همپای پیشرفت در اعمال قدرت، پیش می­رود. هر جا قدرت اعمال شود، دانش نیز تولید می­شود(دریفوس و رابینو 1382، 24).

او روش­هایی را که کنترل دقیق کنش­های بدن را امکان پذیر می­ساخت، انقیاد همیشگی نیروهای بدن را تضمین می­کرد و رابطه­ی اطاعت و فایده­مندی را براین نیروها تحمیل می­کرد، “انضباط­ها ” نامید. هرچند بسیاری از روش­های انضباطی از دیرباز در صومعه­ها، ارتش­ها و نیز کارگاه­ها وجود داشت. اما انضباط­های در طول سده هفده و هجده به ضابطه­های عمومی تسلط بدل شد(فوکو 1382، 172).

در ادامه میشل فوکو در سال 1980 کتابی را که پیوسته بر روی آن کار می­کرد به نام ” تاریخ جنسیت” منتشر کرد این کتاب تلاشی درجهت فهم تجربه جنسیت درفرهنگ مدرن غرب، فهم و رشد رابطه­ی جنسی و جنسیت به منزله­ی موضوع مفروض و تاریخی است(هورکس 1379، 135).

در این کتاب اشاره می­کند در خانواده­ی بورژوازی یا اشرافی بود که اول بار مسئله­ای به نام سکسوالیته­ی کودکان یا نوجوانان مطرح شد و در این بین البته سکسوالیته زنان پزشکینه شد و هشدارهایی در خصوص آسیب­شناسی سکس داده شد. فوکو در ادامه می­نویسد، منظور از این سامانه (سکسوالیته) ریاضت کشی و در هر حال چشم پوشی از لذت و بی­اعتبار کردن جسم نیست، بلکه برعکس ، اهمیت دهی به بدن، مسئله­سازی سلامت و شرایط عملکرد آن مد نظر است. منظور از این سامانه تکنیک­های جدید برای بیشترین استفاده از زندگی است(فوکو 1383، 143). و البته فوکو معتقد است، این تأیید بدن و به رسمیت شناختن آن را که یکی از شکل­های اصلی آگاهی طبقاتی به شمار می­رود، و این تأیید و قدرت در جهت اداره­ی زندگی از سده هفدهم به بعد و با گسترش انواع انضباط­ها به سرعت توسعه یافته­اند و در جریان سرمایه داری روند سریع­تری یافتند چرا که سرمایه­داری صرفاً به ازای گنجاندن کنترل شده­ی بدن­ها در دستگاه تولید و با سازگار کردن پدیده­های جمعیتی با فرآیندهای اقتصادی امکان پذیر شد. اما چیزهای بیشتری برای سرمایه­داری ضرورت داشت، افزایش بدل­ها و جمعیت­ها، تقویت آن­ها و درهمان حال قابل استفاده بودن و رام بودن­شان برای 

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران در سال 91

دسته‌ها: دسته اصلی