دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

عمل تأیید شود و درباره­ی امر واحدى دو گونه قضاوت نداشته باشى که در این صورت امر تو مختلف مى­شود و از حق روى بر مى­گردانی و همت و قضاوت خود را به طرف مسلمانان دور و نزدیک بگردان و براى آنان آنچه را که براى خود و اهل بیت خود مى­پسندى، بپسند و آنچه را که بر خود و اهل بیتت ناپسند مى­شمارى، برای آنان نیز ناپسند بشمار»[1].

با مراجعه به منابع اصیل اسلامی، روشن شد که «نصیحت» در روایاتی که برای پیشوایان دین به کار رفته است، به معنی «خیرخواهی» در حق امامان و پیشوایان است. بنابراین نصیحت و خیرخواهی را می­توان مبنایی برای نظارت بر ولیّ فقیه دانست.

با این توضیح که وقتی ملاحظه می­شود که در روایات، نصیحت و خیرخواهی حق امامان معصوم (ع) و وظیفه­ی مسلمین در قبال آنان قلمداد گردیده و به آن توصیه شده است، لزوم آن نسبت به رهبران غیر معصوم کاملاً روشن خواهد بود. از طرف دیگر، اگر نصیحت و خیرخواهی پیشوایان بر مسلمانان واجب باشد، لازمه­­اش این است که مردم «از سر خیرخواهی بر امور جامعه­ی اطراف خود و شیوه­ی حکومت حاکمان خود نظر داشته باشند و در این مقام از هیچ­گونه معاضدت، همیاری، همکاری و همفکری و نهایتاً اطاعت از آنان در مسیر حق مضایقه و کوتاهی ننمایند… و در مواقع لازم نصیحت یا خیرخواهی در قالب کمک و پشتیبانی مالی و بدنی همراه گردد»[2].

حضرت امام خمینی (ره) می­فرمودند: «نصیحت از واجبات است. تركش شاید از كبایر باشد. از شاه گرفته تا این آقایان، تا آخر مملكت»[3].

لازم به ذکر است که «خیرخواهی بدون آگاهی از جریان امور، حضور فعال در عرصه­های سیاسی و اجتماعی و نظارت بر اعمال و رفتار مسؤولان امکان­پذیر نمی­باشد. تحقق کامل و ایدئال این اصول، نیازمند اطلاع رسانی، شفاف سازی و محرم دانستن مردم در مسائل حکومتی است و تنها از این رهگذر است که فاصله­ی میان حکومت و مردم به حداقل ممکن کاهش می­یابد و مقامات،    نه تنها از نقد خود برآشفته نمی­شوند، بلکه برای ناصحان، شأن و مرتبت ویژه­ای قائل می­شوند»[4].

 

مسلمان و عدم توجه آنان به دستور اکید پیامبر (ص) و ترک سنگر و حرکت به سوى جمع­آورى غنایم، موجب گردید که گروهى از مشرکان از فرصت استفاده کرده با دور زدن مسلمانان، از پشت بر آنان هجوم برند و نتیجه­ی جنگ را به نفع خود تغییر دهند. با وجود اینکه سرپیچى تعدادى از مسلمین منجر به حصول نتیجه­ی ناگوار فوق گردید، باز خداوند به پیامبرش (ص) دستور مى­دهد که مسلمانان را مورد عفو قرار داده و براى ایشان طلب آمرزش نماید و همچنین در کارها با آنان مشورت کند[5].

ب) خداوند در قرآن کریم بیان می­دارد: «وَالوَالِداتُ یُرضِعنَ اَولادَهُنَّ حَولَینِ کَامِلَینِ لِمَن أرادَ أن یُتِمَّ الرَّضَاعَة… فَإن أَرَادَا فِصَالاً عَن تَرَاضٍ مِنهُمَا وَ تَشَاوُرٍ فَلا جُنَاحَ عَلَیهِمَا»[6]. یعنی: «مادران فرزندان خویش را دو سال تمام شیر دهند… پس اگر پدر و مادر با رضایت یکدیگر و مشورت، بخواهند کودک را زودتر از شیر بازگیرند، گناهى بر آنها نیست»[7].

در تفسیر این آیه­ی شریفه گفته شده است: «در این آیه از مسأله­ی باز داشتن کودک از شیر سخن به میان آمده و اختیار آن را به پدر و مادر واگذاشته… در واقع پدر و مادر باید مصالح فرزند را درنظر بگیرند و با همفکری و توافق و به تعبیر قرآن[1]. محمد یوسف الکاندهلوى، حیاة الصحابة، چاپ سوم، (بیروت: دارالکتب ادبی، 1412ه ق)، 2، 119.

[2]. محسن ملک افضلی، نظارت و نهادهای نظارتی، 71.

[3]. صحیفه­ی نور، ج1، ص121.

[4]. حسین جوان آراسته، گزینش رهبر و نظارت بر او در نظام جمهوری اسلامی ایران، چاپ اول، (قم: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، 1388 ه ش)، 190.

[5]. رک: مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، 3، 183ـ189.

[6]. بقره: 233.

[7]. مکارم شیرازی، ترجمه­ی قرآن.


 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی