دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

2-5. امانت بودن ولایت و مسؤولیت

در نظام ولايت انتصابي، ولايت در حقيقت از آنِ خداوند تبارک و تعالی است و حق تعالي بر اساس حكمت بي­پايان خود، هر کسی را که خواست، به ولايت برمي­گزيند؛ ولي اين ولايت تنها امانتي در دست اوست.

از دیدگاه دین مبین اسلام مسؤولیت سیاسی و حکومت، امانتی است که به مدیران و زمامداران سپرده می­شود تا به عنوان امانت­دار در آن جایگاه انجام وظیفه و خدمت کنند. بنابراین، چون مسؤولیت، امانت است باید به اهلش سپرده شود تا امور به درستی و صحت تمام به ­گردش درآید و سلامت کارها تأمین گردد.

در قرآن کریم آمده است: «إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى‏ أَهْلِها‏»[1]. یعنی: خداوند به شما فرمان می­دهد که امانت­ها را به اهل آن­ دهید.

از امام جعفر صادق (ع) در خصوص تفسیر این آیه و مفهوم امانت سؤال شد. حضرت فرمودند: «أَمَرَ اللَّهُ الْإِمَامَ الْأَوَّلَ أَنْ يَدْفَعَ إِلَى الْإِمَامِ الَّذِي بَعْدَهُ كُلَّ شَيْ‏ءٍ عِنْدَهُ»[2]. یعنی: خداوند به امام دستور داده هر چیزی که نزدش است به امام بعد از خود بدهد. البته که مهم­ترين چيزی كه نزد هر امام می­باشد، ولايت است که بر اساس این روایت، آن را به امام بعد از خود می­دهد. در روایت دیگری از امام رضا (ع) منقول است که حضرت در تفسیر این آیه فرمودند: «هُمُ الْأَئِمَّةُ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ يُؤَدِّيَ الْإِمَامُ الْأَمَامَةَ إِلَى إمامِ بَعْدَهُ»[3]. یعنی: آن­ها ائمّه­ی آل محمّد (ص) هستند که امام به امام بعد از خود، امامت را می­دهد.

خداوند در قرآن کریم می­فرماید: «اِنّا عَرَضْنَا اْلأَمانَةَ عَلَي السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ وَ الجِبالِ»[4]. یعنی: ما امانت را بر آسمان­ها و زمين و کوه­ها عرضه داشتیم.

از حضرت رضا (ع) در خصوص مفهوم امانت در این آیه سؤال شد. حضرت فرمودند: «اَلأَمَانَةُ الوِلايَةُ مَن ادَّعَاهَا بِغَيرِ حَقٍّ فَقَد كَفرَ»[5]. یعنی: امانت ولایت است. هرکس آن­را بدون حق ادعا کند، کفر انجام داده است.

صاحبان این ثروت­ها و نعمت­ها، حق نظارت بر حاکمان خود را خواهند داشت تا معلوم شود که آنان امانت­داران خوبی بوده اند یا نه.

اگر حقیقت «امانت بودن حکومت و مسؤولیت» بر زمامداران و مسؤولان ملکه گردد و از نظارت مردم و انتظارشان در بهتر ادا نمودن امانت آگاه باشند، دغدغه­ی آنان برای حُسن انجام وظیفه­ مضاعف خواهد شد.

وقتی امیر المؤمنین علی (ع) مالک اشتر را به عنوان فرمان­دار مصر انتخاب کردند، در اولین و مهم­ترین توصیه­هایی که در نامه­ای به او نوشتند، بیان داشتند: «اعْلَمْ يَا مَالِكُ أَنِّي قَدْ وَجَّهْتُكَ إِلَى بِلَادٍ قَدْ جَرَتْ عَلَيْهَا دُوَلٌ قَبْلَكَ مِنْ عَدْلٍ وَ جَوْرٍ وَ أَنَّ النَّاسَ يَنْظُرُونَ مِنْ أُمُورِكَ فِي مِثْلِ مَا كُنْتَ تَنْظُرُ فِيهِ مِنْ أُمُورِ الْوُلَاةِ قَبْلَكَ وَ يَقُولُونَ فِيكَ مَا كُنْتَ تَقُولُ فِيهِمْ»[6]. یعنی: اى مالک، آگاه باش تو را به کشورى فرستادم[1]. نساء: 58.

[2]. محمد بن یعقوب کلینی، الكافي، 1، 277.

[3]. محمد بن مسعود عیاشی، تفسيرالعياشي، بی چا، (تهران، چاپخانه علمی، 1380ه ق)، 1، 249.

[4]. احزاب: 52.

[5]. شیخ صدوق، عيون ‏أخبار الرضا(ع)، بی چا، (بی جا: انتشارات جهان، 1378ه ق)، 1، 306.

[6]. نهج البلاغه، نامه 53.

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دسته‌ها: دسته اصلی