دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 قاچاق مواد روانگردان و سیاست کیفری ناظر بر آن (علت شناسی تا پیشگری)

مبحث نخست: شناخت مواد روانگردان   
در حالی که جامعه از اعتیاد به امان آمده بود و انتهای سیه‌روزی یکی از اعضای خود را گرفتار آمدن در اعتیاد به تریاک و مشتقات آن می‌دانست، ناگهان خود را در برابر پدیده‌ای نوظهور یافت که آثار آن از مواد مخدر سنتی بیشتر و قیمت آن پایین‌تر بود؛ مواد مخدر صنعتی. قرن 20 که نوید پیشرفت‌های روزافزون برای بشر داشت، در انتهای کار، روی دیگر خود را نیز به بشر نمایاند.

مواد مخدر صنعتی یا مواد روانگردان از ره‌آوردهای بشر قرن 20 است. کشور ما هم مدتی است که با این شکل تازه مخدرها مواجه شده است. ورود این مواد به کشور چنان غیرمنتظره بود که مدتی طول کشید که قانونگذار هوشیار شد و واکنش لازم را از خود نشان داد. اینکه قانونگذار چگونه واکنش داد و ارزیابی واکنش قانونی به مواد مخدر صنعتی موضوع مطالب این نوشته است.

جالب این است که برای مبارزه با مواد مخدر روانگردان اولین بار در سال 1354 یعنی حدود 4 دهه پیش قانونی در این خصوص به تصویب رسید. قانون مربوط به مواد روان گردان مصوب اردیبهشت ماه 1354 مشتمل بر 12 ماده بود. در این قانون، فهرست چهارگانه ای ضمیمه شده بود که مطابق ماده 9 آن، هر فرآورده دارویی که ماده اصلی آنها محتوی یک یا چند ماده مندرج در این فهرست‌های چهارگانه باشد، روان‌گردان (مواد مخدر صنعتی) به حساب آمده و تحت شمول این قانون قرار می‌گیرد. در نتیجه تنها مقدار محدودی از این داروها (به‌ویژه مواد مندرج در فهرست شماره یک آن) وارد کشور شد و آن هم در اختیار مراکز تحقیقاتی، پزشکی دولتی یا مراکز درمانی برای مقاصد درمانی ـ تحقیقاتی قرار گرفت. در نتیجه هر کس که مواد مندرج در این فهرست را بسازد و یا به فروش برساند و یا بدون اجازه وزارت بهداشت نگاهداری کند حسب مورد به حبس دایم یا موقت محکوم خواهد شد. در نتیجه ساختن و وارد کردن این مواد تنها در اختیار وارذکنندگان مجاز خواهد بود و آنها مطابق ماده 5 همین قانون موظف خواهند بود برچسب(فروش بدون نسخه پزشک ممنوع است) را در تمام بسته‌بندیهای این مواد(اعم از شیشه، جعبه و نظایر آن) نصب کنند. در نتیجه فروش به افراد دیگر تنها در داروخانه و در

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 پایان نامه ارشد حقوق با موضوع:قاچاق مواد روانگردان و سیاست کیفری ناظر بر آن

دسته‌ها: دسته اصلی