دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

 

 

معرفی منابع:

منابع دست اول:

1_شاهنامه: اثر ابوالقاسم فردوسی که اثری حماسی و ارزشمند می باشد. برای آشنایی بیشتر و شناخت روشن تر تاریخ اجتماعی و فرهنگ درخشان و دیرین ایران و آشنایی بیشتر با جنبه های مختلف تمدن و فرهنگ ایرانی یکی از راه های جستجو و بررسی، مطالعه متن های دیرینه چه منظوم و چه منثور زبان فارسی است؛ زیرا در هر یک از این متن ها نکته ای مفید و تازه از آداب و رسوم و روش و منش ایرانی  و بنیادهای اخلاقی و انسانی و آیین کشورداری می توان بدست آورد. در میان کتاب های منظوم و منثور فارسی کتاب حماسی شاهنامه فردوسی که خود تاریخ و سند ملیت ایرانی است بیش از دیگر کتاب ها از آیین ای پرشکوه و آداب و رسوم اصیل و پیشرفته ایرانیان و ویژگی های قومی و خوی و خصال انسانی و آداب و سنن ملی یاد کرده  و چون آن آداب و رسوم نمایشگر تمدن اصیل و خوی انسانی و انسان دوستی و دلبستگی عمیق مردم به آیین شاهنشاهی است لذا  اشعار و محتوای برخی از قسمت های آن برای ترسیم آیین درباری مورد استفاده قرار گرفت. بنحوی که قطعاتی در شاهنامه، زندگی درباری را در دوران های مختلف وصف می کند خواه جشن ها باشد و خواه بار عام و بار های خاص و یا پذیرایی ها ، اورنگ و تخت پادشاهی و سایر تشریفات مخصوص درباری که در دوران پیش از اسلام در دربارهای پادشاهان آن دوره مرسوم بوده است.

2_عالم آرای عباسی: اثر اسکندر بیگ منشی ترکمان است. وی در سال 698ه.ق در خانواده ای از طایفه ترکمانان چشم به جهان گشود و در سال 1043ه.ق در هفتادو پنج سالگی ، در حالی که کار نگارش ذیل عالم آرای ناتمام مانده بود چشم از جهان فرو بست. وی یکی از هدف های تاریخ نگاری را تقرب جویی می داند صرف نظر از این انگیزه قوی اقتصادی و اجتماعی ، اطلاع رسانی، نیز از هدف های متنوع و متعدد مولف  در پدید آوردن اثر به شمار می آید. در موارد دیگر اسکندر بیگ منشی ترکمان هدف از نگارش تاریخ خود را « پند آموزی» و « ارشاد خلایق» و« عبرت بخشی» دانسته است.اسکندر بیگ عالم آرای عباسی را به سه جلد با یک مقدمه تقسیم نموده است:

دیگر و مشکلاتی که برای نویسنده پیش آمد این کار به تعویق افتاد و سرانجام به همت خود قاضی محمد این کار را دنبال کرد. موضوع این اثر فاصله بین سالهای قرن هشتم تا آغاز قرن یازدهم هجری را در بر می گیرد و وقایع و تحولات دوران زندگی مشایخ و پادشاهان صفوی را از شیخ صفی الدین اردبیلی تا شاه

 
 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

دسته‌ها: دسته اصلی