دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی

«از نظر لغوی ادبیات از ریشه دو حرف “دب” تشکیل شده است. ” طبق معنای لغوی، به ادبیات و معارف مربوط به آن ” ادب ” می گویند. چون انسان ها را به خوبی فرا می­خواند و از بدی ها باز می دارد و به این ترتیب ، به تهذیب نفس و آموزش صفات پسندیده در انسان می پردازد.”  ادب کلمه ای است عربی و در صدر اسلام این کلمه بعنوان فرهنگ و علم بکار گرفته می شده و در عصر اموی هم به شعر و نثر و معارف مربوط به آن دو اطلاق می گشته. از جنبه ای دیگر ادبیات را می توان بعنوان یکی از شاخه های هنری دسته بندی کرد. در ادبیات شاعر و نویسنده همانند یک هنرمند می کوشد که اثر خود را با توجه به احساسات و عواطف درونی اش و با استفاده از کلمات که آنها را می توان مصالح تشکیل دهنده ی ادبیات نامید در قالب یکی از جلوه های هنری پدیدار کند».(پروینی،1380، 168-169)

جزء اول واژه ی ادبیات در اصل مشتق از کلمه   dipi  است که در فارسی باستان به معنای خط می باشد. این واژه که به شکل « دیپ » در کتیبه های هخامنشی آمده است در حقیقت یادگاری از زبان سومر می باشد که به صورت dub  به معنای لوح و خط بود. بعدها این کلمه به زبان اکدی وارد شد و به صورت  duppu  و tuppu  ملفوظ و مکتوب شد. سپس با ورود به زبان آرامی به شکل  dup  درآمد و وقتی به زبان فارسی باستان آمد به شکل های مختلف: دب ، دیب ، دیو تغییر یافت و ما امروزه این صورت ها را می توانیم در کلماتی چون: دبیر ، دیباچه ، دیبا و دیوان ببینیم .البته با توجه به سابقه مشترک زبان عربی و آرامی این برداشت مشترک موضوعی بدیع و غیر معمول نیست.

دکتر عبدالحسین زرین کوب می نویسد: « بطور کلی ادبیات آنگونه سخنانی است که از حد سخنان عادی برتر و والاتر بوده و مردم آن سخنان را در خور ضبط و نقل دانسته اند و از شنیدن آنها دگرگون گشته اند و احساس غم و شادی یا لذت و الم کرده اند ». (زرین­کوب، 1383، 25)

2-2- اجزای ادبیات

درهر هنری ماده ای خام برای آفرینش آن بکار برده می شود .برای مثال در موسیقی نیاز به هماهنگی در صوت ، در نقاشی نیاز به رنگ ، برای مجسمه سازی نیاز به مواد و مصالح و برای خلق یک اثر ادبی نیاز به زبان است. در زبان ادبیات واژه ها به صورتی زیبا و دلنشین در قالب هایی هنری بکار برده برای اینکه یک اثر هنری به ظهور برسد و از ذهنیت تبدیل به عینیت شود باید از چهار مرحله ای که در ادامه بیان می شود عبور نماید.” این چهار مرحله عبارتند از:

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: متفرقه