دانلود پایان نامه

متن کامل در sabzfile.com

آنچه در دهه­هاي اخير بيش از پيش نمود پيدا كرده­است، بين­المللي شدن تجارت و روي­آوردن شركت­ها به بازار جهاني است (بالابانیز[1]، 2004). تعداد فزاينده­اي از شركت­ها در اين فضا فرصت مناسبي براي گسترش فعاليت­هاي بين المللي­شان به منظور كسب اهدافي چون رشد، كسب سود و فروش، ايجاد تنوع براي ريسك­هاي تجاري و حتي تلافي حضور خارجي­ها در بازارشان، يافته اند(والتن[2]، 1998). در اين شرايط تقريباً تمام شركت­ها بدون توجه به اندازه آنها و صنعت در حال فعاليت يا مليت­شان با اين واقعيت مواجه هستند و دريافته­اند كه انتخاب گزينه عدم فعاليت در بازارهاي جهاني به زودي براي آنها ديگر وجود نخواهدداشت. در اين راستا و در جهت توسعه تجارت، اقتصادها در سراسر جهان در حال پيچيدگي­زدايي جهت دستيابي به بازارهاي  بين­المللي و نيز آزادسازي تجاري هستند(فیلیس[3]، 2002). براي ورود به اين بازار جهاني شركت­ها از رويكردهاي مختلفي بهره گرفته­اند كه يكي از آنها رويكرد توسعه صادرات مي­باشد. از آنجايي كه صادرات مستلزم به كارگيري كمترين منابع بوده، كمترين ريسك را دارد و نيز كمترين تعهد سازماني را در پي­دارد، لذا اين رويكرد، معروف­ترين و آسان­ترين رويكرد اتخاذ شده توسط شركت­ها در تلاش براي ورود و نفوذ به بازارهاي خارجي مي باشد(بالابانیز، 2004). آنچه از اهميت ويژه­اي برخوردار است توجه به اين نكته اساسي است كه انجام صادرات و فروش كالا در بازارهاي خارجي از ظرايف و حساسيت­هاي خاصي برخوردار است كه عدم توجه به آنها ممكن است سرمايه­گذاري­هاي انساني و مالي را در اين خصوص به هدر دهد(رابرت و مورگان[4]، 1997). مي­توان گفت كه مجموعه گسترده­اي از عوامل بر صادرات تأثيرگذار هستند. عواملي چون انگيزش، تجربه، رشد، نوع شركت و رفتارهاي صادراتي بر عملكرد صادراتي تأثير دارند علاوه بر آن پديده­هاي خارجي از قبيل تغييرات محيطي نيز مي­توانند به صورت غيرمستقيم بر صادرات اثرگذار باشند. بسياري از عوامل ساختاري، رويه­اي، عملياتي، رفتاري و … هستند كه باعث مي­گردد توليدكننده­ها در اقدام به امر صادرات، توسعه آن و نيز حفظ توان صادراتي خود ناتوان بمانند. از سوي ديگر با توجه به تحقيقات بي­شماري كه در زمينه صادرات انجام شده محدوديت اطلاعات در مورد بازارهاي خارجي را به­عنوان يكي از مهم­ترين عوامل در عدم­اطمينان نسبت به انجام فعاليت­هاي صادراتي داشت(آلبوم و همکاران[5]،2004). پس براي بهبود عملكرد صادراتي بايد اين متغيرها را شناخت و در نظرگرفت. لذا در اينجا برآنيم تا با شناسايي مشكلات و محدوديت­هاي اصلي صادرات و شناسايي عواملي كه مي­توانند در بهبود صادرات شركت­ها مؤثر باشند، ديدي كامل و جامع، جهت بهره­گيري سياست­گذاران در زمينه توسعه صادرات ايجاد نماييم.

1-2بیان مسئله

 وابستگی فزاینده شرکت­ها به کسب­وکار بین­المللی و تشدید رقابت، مساله انتخاب بازار بین­المللی را به عنوان یکی از حیاتی­ترین تصمیمات دراستراتژی بین­المللی مطرح ساخته است(اندرسون[6]،1998) .اتخاذ تصمیم درخصوص انتخاب کشور هدف برای گسترش فعالیت بسیار مهم است و اشتباه در انتخاب کشور هدف برای گسترش فعالیت بسیار مهم است و اشتباه در انتخاب کشور هدف پیامدهای بلندمدتی را به دنبال دارد که منابع و موفقیت آینده شرکت را به خطر خواهد انداخت(مالهورتا[7] و همکاران، 2007). مطالعه ادبیات موضوع نشان می­دهد که بازاریابان بین­المللی با شکست­های فراوانی روبرو بوده­اند که ازجمله دلایل آن اشتباه در انتخاب بازارهای هدف بوده­است. این اشتباه از آن جهت رخ می­دهد که شرکت­های بازاریابی ناکافی یا نامناسب بازارهای خارجی عجولانه به انتخاب بازار هدف خود اقدام نموده­اند. در حالی که هزینه این اشتباه بسیار سنکین­تر و بیشتر از ارزیابی نظامند بازارها و انتخاب بازار مناسب جهت ورود به آن است(دالجیک[8]، 1996). انتخاب بازارهای بین­المللی در صادرات و یا شیوه­های دیگر ورود به بازارهای خارجی نیازمند اطلاعات می­باشد(اندرسون، 1998). ارزیابی اطلاعات توسط تصمیم­گیران، برآیند عوامل مختلفی همچون صنعت، بازار و نوع شیوه ورود به بازار است(حارل و کیفر،1981). فضای سیاسی یک کشور یا یک منطقه ممکن است عاملی کلیدی در موفقیت یا شکست در یک بازار و سطح توسعه اقتصادی عامل موفقیت در بازار دیگر باشد.زیر ساخت­های پیشرفته در یک بازار خارجی ممکن است باعث ورود انتخاب آن گردد و وجود یک سیستم قانونی پایدار نیز می­تواند نقش مهمی را در انتخاب بازار دیگر ایفا کند(رابرتسون و همکاران، 2001).

صنعت برق ایران که شامل تولیدکنندگان تجهیزات برق و انتقال نیرو، تجهیزات نیروگاهی، سیم و کابل، ترانسفورماتور، کنتور، تابلوهای برق صنعتی، انواع کلیدهای برق، یراق­آلات و … با قدمتی دیرینه از پتانسیل مناسبی جهت ورود به بازارهای جهانی برخوردار می­باشد.95 درصد خودکفایی در صنعت برق و چشم انداز کشور به منظور قرار گرفتن به­عنوان شاهراه برق منطقه به­علت موقعیت مناسب جغرافیایی و منابع فراوان گاز و همچنین توانایی و کیفیت بالای شرکت­های تامین کننده تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی این صنعت موجب شده است تا صنعت برق به عنوان صنعتی استراتژیک در صادرات غیر نفتی مورد توجه قرار گیرد. حال مسئله­ای که در این پژوهش مطرح می­شود این است که آیا منابع موجود و در دسترس و همچنین فاصله نهادی که بین کشور مبدا و کشورهای مقصد وجود دارد می­تواند بر توسعه صادرات  و انتخاب بازار هدف تاثیرگذار باشد؟

13اهمیت و ضرورت انجام پژوهش

صادرات به عنوان معمول­ترین راه پیش­روی شرکت­ها برای ورود به بازارهای خارجی شناخته شده­است. یکی ازمهمترین دلایل این امر این است که صادرات، در قیاس با سایر روش­های بین­المللی شدن، به منابع کمتری نیاز دارد. از این­رو، فروش صادراتی به طور فزاینده به­عنوان راه مناسب رشد شرکت مورد توجه قرار گرفته است. یکی از کلیدی­ترین مفاهیم بین­المللی شدن، انتخاب بازار بین­المللی است که اولین مرحله در فرایند بین­المللی شدن شرکت­ها می باشد(اندرسون، 1998). فضای سیاسی یک کشور یا یک منطقه ممکن است عاملی کلیدی در موفقیت یا شکست در یک بازار و سطح توسعه اقتصادی عامل موفقیت در بازار دیگر باشد. زیر ساخت­های پیشرفته در یک بازار خارجی ممکن است باعث مورد انتخاب آن گردد و وجود یک سیستم قانونی پایدار نیز می­تواند نقش مهمی را در انتخاب دیگر ایفا کند(رابرتسون و همکاران، 2001). کشورهای مختلفی وجود دارند که امکان صادرات به آنها وجود دارد ولی برخی از این منظر نسبت به برخی دیگر مزیت­هایی دارند و در واقع بعضی بازارها از پتانسیل بهتری از نظر تقاضا برای محصولات کشور ایران برخوردارند و در نتیجه انتخاب این بازارها سود بیشتری را برای شرکت­های ایرانی در برخواهند داشت .

  • اهداف مشخص پژوهش:
    • اهداف اصلی:

شناسایی عوامل موثر بر انتخاب بازار هدف صادر کنندگان اولیه .

  • اهداف فرعی:

– شناسایی رابطه بین  فاصله نهادی  کشور مبدا از کشور مقصد برای انتخاب بازار صادر کنندگان اولیه.

– شناسایی رابطه بین  سرعت ورود  صادر کنندگان اولیه  نسبت به صادر کنندگان ثانویه  برای  نفوذ در بازار هدف .

–  شناسایی رابطه  بین قابلیت دسترسی به منابع  برای صادرکنندگان اولیه   برای نفوذ در بازار  هدف.

  • اهداف کاربردی:

باتوجه به کشف روابط بین متغیرهای پژوهش ،مدیران ارشد شرکت مپنا (توگا، پرتو، مکا، الترو سازان، لوکوموتیو،) می­توانند جهت برنامه­ریزی و راه­اندازی خدمات و تولیدات مبتنی بر نیاز مشتری از آن استفاده نمایند.

  • فرضيه‏هاي پژوهش:

فرضیه اول: سرعت ورود به بازارهای مبدا بر روی انتخاب بازار هدف تاثیر مثبت و معنادری دارد.

فرضیه دوم : قابلیت دسترسی به امکانات بیشتر دارای  تاثیر مثبت و معناداری بر روی  صادرات اولیه  و انتخاب بازار هدف می­باشد.

فرضیه سوم: فاصله  بین کشورهای مبدا و مقصد دارای تاثیر مثبت و معناداری بر روی  صادرات اولیه و انتخاب بازار هدف می­باشد.

فرضیه چهارم: ابعاد فرهنگی و سیاسی دارای تاثیر مثبت و معناداری بر روی  صادرات اولیه و انتخاب بازار هدف می­باشد.

1-6 قلمرو پژوهش:

1-6-1 قلمرو موضوعی پژوهش

بررسی عوامل تاثیرگذار بر انتخاب بازار برای فعالیت صادرات

 

1-6-2قلمرو زمانی پژوهش:

زمان انجام پژوهش سال 1393-1394 می باشد.

1-6-3- قلمرو مکانی:

جامعه آماری پژوهش حاضر شامل مدیران و کارشناسان ارشد شرکت مپنا(مدیریت پروژه­های نیروگاهی ایران) می­باشد.

عوامل سیاسی و فرهنگی

7-1بيان متغيرهاي مورد بررسي در قالب یک مدل مفهومی:

صادرات
فاصله بین دو کشور
منابع در دسترس
سرعت ورود

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع مدل(گالجو،کاسیلاس، 2014)

1-8 تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی

1-8-1 تعاریف مفهومی

1-8-1-1 بازاریابی بین­الملل: وابستگی شدید شرکت­ها به کسب و کار و تشدید رقابت، مساله بازاریابی بین­الملل را به وجود می­آورد. اتخاذ تصمیم در خصوص انتخاب کشوری برای انجام فعالیت­های بازرگانی را بازاریابی بین­الملل گویند. اشتباه در انتخاب کشور هدف پیامدهای بلندمدتی را به دنبال خواهد داشت  که منابع و آینده شرکت را به خطر خواهد انداخت(رابرتسون، 2001).

1-8-1-2 صادرات: کشورهای مختلفی وجود دارند که امکان صادرات را دارند اما برخی از کشورها در واقع فقط نقش واسطه دارند و خود آنها  منابع موجود را در اختیار ندارند، به همین دلیل کشورهای مبدا که از پتانسیل بهتری برخوردارند می توانند به بازارهای بیشتری نفوذ کنند و به عنوان صادر کنندگان اولیه مطرح هستند(کیگان،1999).

1-8-1-3 منابع در دسترس: منظور از منابع یعنی تولید تجهیزات و ارائه خدمات فنی با کیفیت بالا و قیمت مناسب(کالجو، کاسیلاس، 2014).

1-8-1-4 فاصله نهادی بین کشورها: منظور از فاصله نهادی بین کشورها یعنی سرعت ورود صادرکنندگان  به کشورهای مقصد است(اندرسون، 1998).

1-8-2 تعريف عملیاتی

1-8-2-1 بازاریابی بین الملل: بازاریابی یعنی انجام فعالیت­های مثل خرید وفروش کالا، حمل و نقل و انبار کردن آن. در واقع بازاریابی به مجموعه ای از فعالیت­های بازرگانی اطلاق می­شود که جریان کالاها و خدمات را از تولیدکننده تا مصرف­کننده نهایی آن هدایت می­کند. همچنین بازاریابی  عبارت است از فرایندی که طی آن افراد در گروه­ها از طریق مبادله کالا و فایده با دیگران خواسته­ها و نیازهای خود را تامین می­کنند.

1-8-2-2 صادرات: صادرات عبارتست از ارتباط و كاركردن با بازارهاي حرفه­اي و حرفه­ايهاي بازار در آن سوي مرزها صادرات نقطه آغاز ارتباط برقرار كردن با ديگران است  همچنين صادرات براي كسب درآمد ارزي حاصل مي­شود و در برقراري موازنه تجاري و ايجاد تعادل اقتصادي كمك شاياني مي­نمايد

1-8-2-3 منابع در دسترس: تمامی امکاناتی که منجر به صادرات بیشتر و گرفتن بازارهای بیشتر برای صادرکنندگان اولیه.

1-8-2-4 فاصله نهادی بین کشورها:منظور از فاصله نهادی بین کشورها در واقع همان فاصله معقولی که امکان صادرات از کشور مبدا به کشور مقصد وجود داشته باشد.

 

 

 

 

 

فصل دوم

مبانی نظری و پیشینه پژوهش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-1 مقدمه

بررسی­های علمی ثابت کرده است که رشد اقتصادی کشورها به دلایلی چند با صادرات آنها ارتباط دارد روند روبه رشد تجارت جهانی با بهره­گیری ازاستراتژی­های فعال تجاری، انقلاب در فناوری اطلاعات و ارتباطات و رفع موانع در سطوح بین­المللی، شتاب فزاینده­ای یافته­است بنابراین حضور فعال در تجارت جهانی نیاز به توجیه ندارد(لطفی،1379). کشورهای جهان با توجه به سطح رشدیافتگی­شان، کالاهای متنوعی صادر می­نمایند. در جوامع صنعتی به صادرات کالاهای صنعتی و فرآوری شده، که از ارزش افزوده بالایی نیز برخوردارند، اهمیت فراوانی داده می­شود. این در حالی است کشورهای در حال گذر نظیر ایران، بیشتر به صادرات کالاهای کشاورزی و معدنی اشتغال دارند(قربانی،1381). تقویت صادرات دارای مزایای مهمی بوده که تولید انبوه، تامین درآمد ارزی، افزایش اشتغال، بهبود کیفیت و کاهش قیمت محصولات تولیدی از آن جمله است. بدیهی است  جهت بهره­مندی هرچه بیشتر از مزایای صادرات در دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی استفاده از الگوهای مناسب ضروری است. از جمله موارد مهم که با گستره موضوعی خود می­تواند جهت حرکت صادرات را نشان دهد، عوامل موفقیت می­باشند. شناسایی این عوامل که می­توانند در حوزه­های مختلف و گوناگون صادرات، تکنولوژیکی، سرمایه­گذاری، تولید، سیاسی و … قرار داشته باشند، موجب تمرکز و کنترل بهتر و افزایش شانس موفقیت شرکت­های صادراتی می­گردد. با انتخاب بازار هدف نه تنها امکان تامین خواسته­ها و انتظارات خریداران وسعت پیدا می­کند، بلکه ارایه کالاهای مناسب و مطابق با نیازها و سلایق مصرف­کنندگان خارجی نیز شکل پویا و مناسبی پیدا می­کند. تقویت صادرات دارای مزایای مهمی بوده که تولید انبوه، تامین درامد ارزی، افزایش اشتغال، بهبود کیفیت و کاهش قیمت محصولات تولیدی از آن جمله است. بدیهی است جهت بهره­مندی هرچه بیشتر از مزایای صادرات در دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی استفاده از الگوهای مناسب ضروری است. تاکید و اهمیت بخشی به صنایع صادرات­گرا می­تواند موجبات تقویت پیوندهای بین بخش صنعت و افزایش توانمندی­های تولیدی و صادراتی بخش­های مختلف را فراهم آورد و در نهایت با ایجاد ضریب تکاثری بالا در سایر بخش­های اقتصادی موجبات رشد اقتصادی پویا را فراهم می­آورد.

2-2 مبانی نظری

 2-2 -1 صادرات

صادرات در لغت به معنای انتقال کالا یا ارسال و فرستادن کالا از جایی به جای دیگر چه در داخل کشور و یا از داخل به خارج کشور است(ابراهیمی و همکاران،1378). به عبارت دیگر صادرات عبارتست از ارتباط و کارکردن با بازارهای حرفه­ای  و حرفه­ای­های بازار در آن سوی مرزها. صادرات نقطه آغاز ارتباط برقرار کردن با دیگران است و همچنین صادرات برای کسب درآمد ارزی حاصل می­شود و در برقراری موازنه تجاری و ایجاد تعادل اقتصادی کمک شایانی می­نماید.

2-2-1-1  صادر کننده کیست؟

به هر شخص حقیقی و یا حقوقی که دارای کارت بازرگانی و یا مجوز وزارت بازرگانی بوده و اقدام به صدور کالا نماید صادر کننده اطلاق می­شود(زینال­زاده، 1385).

2-2-1-2 روش­های متداول صادرات

یک دفتر فروش خارجی به تولید کننده یا فروشنده داخلی این امکان را می­دهد که در بازار خارجی کالای خود را به فروش برساند. دفتر مذکور مسئولیت فروش و توزیع را به عهده دارد. برخی از واحدهای صادراتی در کشورهای مشترک­المنافع، برای صادرات کالای خود از این روش استفاده می­نمایند. شرکت­های بازرگانی می­توانندنمایندگان خود را از داخل کشور در زمان­های خاص به منظور فعالیت­های بازرگانی به بازارهای خارجی روانه نمایند، حضور نمایندگان شرکت­ها در نمایشگاه­های بین­المللی در کشورهای خارجی، نمونه­ای

دسته‌ها: دسته اصلی