دانلود پایان نامه

   دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

نقش وکیل در تحقق دادرسی منصفانه با تاکید بر قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392

 ب: غیر‌علنی‌بودن

تحقیقات مقدماتی چه به‌وسیله­ی مقام قضایی و چه توسط ضابط قضایی انجام شود باید به صورت سرّی باشد و هر مقامی که در این تحقیقات شرکت می‌کند مکلّف به حفظ اسرار آن است. متهمین، شکات و شهود منفرداً بازجویی می‌شوند و نباید از اظهارات یکدیگر اطلاع حاصل کنند. این غیر‌علنی‌بودن تحقیقات، مانع از آن نیست که متهم بتواند یک نفر وکیل رسمی دادگستری را همراه خود داشته باشد (  آخوندی 1384،  22) مواد 128 و 130 و 152 به همین موضوع پرداخته اند.

ج: کتبی‌بودن

تحقیقات مقدماتی به صورت کتبی انجام می‌شود. درصورتی که عرض حال ناقص یا شفاهی باشد، در صورت جلسه­ی تنظیمی یادداشت می‌شود. پس از تمام‌شدن اظهارات نیز، متن آن قرائت شده و به امضای شاهد یا مطلع می‌رسد. این اوراق که پایه و مبنای دادرسی­های کیفری است، باید عاری از هرگونه عیب باشد و خط خوردگی‌ها یا اضافات باید به امضای افراد بازجو و بازجویی‌شونده برسد( مواد 131، 157 و 158 ق. آ. د. ک)

د: غیر‌ترافعی‌بودن

منظور از غیر‌ترافعی‌بودن این است که در آن شاکی  و متهم یا وکلای آنان به نحوی که در جریان دادرسی دادگاه­ها می‌گذرد، وجود ندارد. متهم مکلّف است به پرسش‌ها شخصاً جواب بدهد        ( آخوندی پیشین، 27)

2-1-2- مراجع انجام‌دهنده‌ی تحقیقات مقدماتی

یکی از وظایف ضابطین دادگستری کشف و تحقیق جرایم، است. وظایف ایشان در مواد 15 تا 25 ق.‌آ.‌د.ک تبیین شده است. باید توجه داشت که جرایم، به دو دسته تقسیم می‌شوند: جرایم مشهود (موضوع ماده­ی 21

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 پایان نامه با موضوع:نقش وکیل در تحقق دادرسی منصفانه با تاکید بر قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392

دسته‌ها: متفرقه