دانلود پایان نامه

  دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسی تأثیر آموزش راهبردهای حل مسأله در پیشرفت ریاضی و بهبود نگرش نسبت به درس ریاضیات در دانش‌آموزان

بپردازند، بايد محدوديتها و قيد و بندهاي آموزشي را به حداقل كاهش دهيد. اگر دانش‌آموزان نگران شكست در فعاليتهاي يادگيري خود باشند يا اينكه پاسخهاي نادرست آنان با تمسخر معلم و دانش‌آموزان ديگر مواجه شود، در حل مسئله پيشرفتي نخواهند داشت.

طرح جورج پوليا پيرامون حل مسئله

گذشته از نظريات عمومي مطرح شده پيرامون حل مسئله، در حيطه خاص رياضي، نظريات بسيار اندك مي‌باشند و در اين زمينه يكي از طرحهاي كاربردي و الگوهايي كه شامل راهكارهاي تخصصي درس رياضي مي‌باشند. الگوي حل مسئله جورج پوليا مي‌باشد كه در پژوهش حاضر نيز به عنوان مبناي طرح درس آموزشي انتخاب شده است. پروفسور پوليا، رياضي‌دان، استاد دانشگاه استانفورد، داراي بيش از 250 رساله پيرامون موضوعات تخصصي رياضي و روش تدريس و حل مسئله مي‌باشد. او را موسس و پدر تإكيد جديد درباره مراحل حل مسئله و تاثير عظيم آن بر آموزش علوم رياضي خوانده‌اند. (پوليا، 1945، به نقل از آرام، 1376).

پوليا طرح مسئله خود را در كتاب «چگونه مسئله را حل كنيم» براي اولين بار در سال 1945 مطرح نمود و بعدها در كتاب «خلاقيت رياضي» به بسط آن پرداخت كه چهار گام پيشنهادي وي براي حل مسئله عبارتند از:

1- فهميدن يا درك مسئله:

اول بايد مسئله را بفهميد و بدانيد مجهول چيست؟ داده‌ها كدامند؟ شرط چيست؟ آيا شرط مسئله براي تعيين مجهول كفايت مي‌كند؟ حال شكلي رسم نماييد، علامتهاي مناسب را به كار ببريد، خلاصه و اختصاري از مسئله را بر روي كاغذ بنويسيد.

مثال: معلم فرضي اين الگو، در كلاس پنجم ابتدايي تصميم مي‌گيرد براي ژرفا بخشيدن به يادگيري حل مسئله دانش‌آموزان مسئله‌اي را براي آنان مطرح كرده، دانش‌آموزان را با هدايت خود با مراحل حل مسئله آشنا سازد تا در نهايت توانايي حل مسئله را كسب كند.

مسئله اين است: ناصر 4 رأس گاو در مزرعه نگهداري مي‌كند. هر كدام از گاوها محوطه (آغل) جداگانه‌اي دارند. اگر ناصر تصميم بگيرد كه يكي از گاوها را بفروشد، 4 خانه (محوطه) شكل زير به چه صورتي درمي‌آيند؟

معلم از دانش‌آموزان مي‌خواهد با برداشتن كمترين جزء از شكل بالا آن را به سه خانه هم اندازه تبديل كنند. به هر روي، با ارائه مسئله از جانب معلم، دانش‌آموزان بايد به درك و فهم مسئله بپردازند (آقازاده، 1377).

دانش‌آموزان درك و فهم خود را با طرح سوالاتي چون:

– مسئله به چه چيزهايي نياز دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه:بررسی تأثیر آموزش راهبردهای حل مسأله در پیشرفت ریاضی و بهبود نگرش نسبت به درس ریاضیات در دانش‌آموزان

دسته‌ها: دسته اصلی