دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

 

عباس را شامل می گردد بنابراین منبعی مناسب برای بررسی سیر تحولات درباری صفویه در این مقطع زمانی به شمار می رود.

5_تاج: این اثر تألیف ابو عثمان عمربن بحر جاحظ می باشد. در واقع این اثر قسمتی مهمی از قوانین و نظاماتی که در عصر خلفای عباسی شایع  و معمول بوده است را به خود اختصاص داده است. جاحظ با تألیف این کتاب آیینه ای ساخته است که دربار خلفا و بار عام ایشان سراسر در آن منعکس کرده است. پذیرایی ها، میهمانی ها، حضور یافتن مشایخ و بزرگان و آداب و رسومی را که خلفا در اثر پیدایش اسلام از آداب ایرانیان  و روش سیاسی ایشان اقتباس کرده بودند و هر گونه نظم و آیینی که سیاه جامگان بنی عباس به هنگام خلافت و جلوس بر سریر سلطنت از آداب و سنن پارسی اتخاذ نمودند؛ را کمابیش در اثر خود بیان داشته است؛ که برای بررسی فصل دوم رساله از اهمیت خاصی برخوردار است.

6_رسوم دارالخلافه: اثری از ابوالحسن هلال بن محسن صابی ؛ در واقع گزارشی است از چگونگی دستگاه خلافت عباسی در بغداد که برای شناخت اوضاع اجتماعی و تاریخ در آن عصر  سرشار از نکات مهم است. این تألیف گزارش بسیاری از رسم ها و آیین های ایرانی است که به عنوان رسوم دستگاه خلافت عباسی در بغداد اجرا می شد. مولف این اثر در سال 359ه.ق در بغدا چشم به جهان گشود و در همان شهر هم نشأت یافت و در 448ه.ق در سن هشتاد و نه سالگی در گذشت. او در بغداد متصدی دیوان انشاء بود و در این دیوان خدمت می کرد. در این مدت در کار خود سرآمد شدو هنگامی که در دارالخلافه عباسی بود توانست از تمام شئون و رسوم آنجا آگاهی حاصل کند و از رازهایی که در نهفت دیوارها و نهان گاه های آنجا بود آگاه شود و از ساختمان ها و مجالس ، پذیرایی       ها، بار های خلفا و صاحبان قدرت و خانه ها و راه های و…. اطلاع حاصل کند پس با این اشاره اثر وی می توانست منبع مفیدی برای شناخت آیین درباری در دوره حکومت خلفا  خصوصا خلفای عباسی قرار بگیرد.

7_ تاریخ بیهقی: نوشته ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی ، در سال 385 ه.ق در ده حارث آباد بیهق متولد شد  اوایل عمر را در نیشابور به تحصیل علم اشتغال داشته سپس به سمت دبیری وارد دیوان رسالت  محمود غزنوی شده و شاگرد بونصر مشکان رئیس دیوان شد. وی در دستگاه غزنویان نشأت گرفته بود و از نزدیک بسیاری از حوادث حاکم بر نظام حکومتی و دربار آنان را مشاهده کرده بود. و در این بین از بیان امور جزئی تنظیم شده است.در فصل دوم اثر خود ؛ وی از تشکیلات دولت شاهنشاهی ساسانی یاد می کند و به بیان این تشکیلات می پردازد. اما برای نگاه به مراسم و تشریفات درباری خصوصا تشریفات باردهی شاهانه در این دوره، فصل هشتم آن که در واقع درباره خسرو

 
 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

دسته‌ها: دسته اصلی