دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 قاچاق مواد روانگردان و سیاست کیفری ناظر بر آن (علت شناسی تا پیشگری)

تقسیم بندی می شوند به اندورفین A ، B ،  C ،  D و …که اندورفین D یکصد و پنجاه برابر قویتر از مرفین – افیون خارجی – می باشد . افیون های خارجی کلیه موادی را در بر می گیرد که مورد سوء مصرف قرار می گیرند؛ مثل تریاک ، مرفین ، هروئین و …

لازم است بدانید که افیونهای داخلی و خارجی در بدن ، گیرنده های مشترک دارند ؛ لذا وقتی افیونی خارجی وارد بدن شد ، در جنگ با افیون های داخلی برای اتّصال به گیرنده ها ، پیروز می شود و به تدریج افیون های داخلی سرکوب و در نهایت افیون های خارجی جایگزین افیون های داخلی می شوند.)(عزیزی  1381،  298)

اما این سؤال باقی می ماند که چه ویژگی بخصوصی در برخی از مواد وجود دارد که افراد بشر به آنها اعتیاد پیدا می کنند ؟دکتر زرین دست در این باره چنین نگاشته است:

«در جهان بیش از 14 میلیون ترکیبات شیمیایی وجود دارد ولی حیوانات آزمایشگاهی در صورت ارائه این ترکیبات ، تنها معدودی از آن ها را به خود تزریق می کنند، از این ترکیبات می توان ترکیبات افیونی (مورفین و هروئین)، الکل اتیلیک، نیکوتین، کوکائین، آمفتایمن، متیل زانتین‌ها (مانند کافئین)، بنزودیازپین‌ها، باربیتوراتها و بعضی از هیدروکربنها و ترکیبات فرّار را برشمرد). جالب است که این ترکیبات همانهایی هستند که توسط انسان ها نیز هدف سوء مصرف قرار می گیرند. اما سؤال این است که چه چیزی میان این ترکیبات مشترک است و آن ها را از سایرین متمایز می سازد به گونه ای که این مواد هدف سوء مصرف انسان و حیوان واقع می شوند و آیا ترکیبات دیگر ، چنین نیستند؟

آن چه مسلم است وجه اشتراک این مواد خاص شیمیایی یا «فارماکولوژیک» آن ها نیست . این مواد از نظر ساختار شیمیایی شباهت چندنی به یک دیگر ندارند. خواص «فارماکولوژیک» آن ها نیز متعدد و متفاوت است. تنها مشخصه ی این مواد توانایی آن ها در افزایش حاد فعالیت در مدارهای مرتبط با لذت و پاداش در مغز است.»(زرین دست  1378 ، 3)

بعد از این گفتار مقدماتی این که به بحث تقسیم بندی مواد اعتیاد اور است می پردازیم . در سال 1990 سازمان بهداشت جهانی مواد اعتیاد آور را چنان که

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 پایان نامه ارشد حقوق با موضوع:قاچاق مواد روانگردان و سیاست کیفری ناظر بر آن

دسته‌ها: دسته اصلی