دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 علائم جامعه در آن پیداست. در بررسی­های مصرف، رهیافت ضد بنیادگرا غالب است و چون به منظور فروش کالا مانند لباس­های مد روز یا لوازم آرایش، درواقع در پی نظریه­ی مصرف مدار بودن هویت­ها در جامعه­ی کنونی ایده”پروژه بدن” مطرح می­گردد که بر اساس آن بدن به مثابه وسیله­ای برای تحقق بخشیدن به هویت فردی قلمداد می­گردد(شیلینگ 1993، 54).

ترنر علایق علمی معاصر را واکنشی به تغییرات بنیادی در رابطه بین بدن، اقتصاد و فنون شبیه­سازی و جامعه می­داند. پیشرفت­های علمی به ویژه فن­آوری­های بازتولیدی و شبیه­سازی درمانی، موضوع بدن را مسئله ساز نموده است. تأکید بر مصرف­گرایی، موجب توجه بیش­تر به لذت و خوشی در نتیجه دگرگونی در ادراک بدن شده است. وی اضطراب­های معاصر در مورد رژیم­های غذایی و چاقی را به گسترش حساب­های عقلانی بر بدن و به کارگیری دانش در دستگاه کنترل اجتماعی نسبت می­دهد(آروسون 1982، 32).

ترنر معتقد است بدن نقش واسطی بین مصرف و هویت فرد ایفا می­کند و به مکان اصلی نمایش تفاوت­ها تبدیل گردیده است. به زعم ترنر فرهنگ مصرفی منابع فرهنگی و نمادین بسیاری را برای مد سازی شخصی در اختیار افراد قرار می­دهد که بدن در اختیار آن­ها قرار دارد(ترنر 1996 به نقل از اینالو، رضایی وفکری ،1386). و بدن انسانی، منبع مهمی از استعاره­ها درباره سازمان یافتگی و سازمان نیافتگی جامعه است. در واقع بدن­های سازمان نیافته، سازمان نیافتگی جامعه را نشان می­دهد(ترنر 1994، 26).

ازمیان این ظواهر، بدن به منزله­ی مستقیم­ترین و در دسترس­ترین قرارگاهی که می­تواند حامل و نمایشگر تقاوت­های شیوه زندگی و شکل­های هویت باشد، اهمیت اساسی می­یابد و بدین­سان جسم به یک اصل هویتی بدل می­شود. آن­ چه در جامعه­ی معاصر اهمیت دارد، این واقعیت است که امکان پذیری بدن، خود به مثابه یک پروژه، اکنون به روی مخاطبان انبوه باز شده­است و دیگر هدف یا آرمان یک گروه نخبه یا فرهنگ بورژوازی ممتاز نیست (ترنر 1994، مقدمه).

 

2-2-6 میشل فوکو

میشل فوکو (1984-1926) یک از معروف­ترین صاحب نظرانی است  که در نوشته­ها و کتاب­های خود درباره­ی پزشکی، زندان و جنسیت به مقوله­ی­ “بدن” توجه نموده است و بدن را به عنوان ابژه­ی قدرت و دانش مورد تحلیل قرار داده است.

فوکو در دومین کتاب خود با عنوان “تولد کلینیک :دیرینه شناسی ادراک پزشکی” که پس از کتاب “دیوانگی و تمدن” به رشته تحریر در آمد، دوره­ی کوتاه از تاریخ پزشکی یعنی سال­های (1816-1760) میلادی را مورد توجه قرار می­دهد و فردیت یافتن بدن را نتیجه­ی تولد پزشکی می­داند و اینکه 

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران در سال 91

دسته‌ها: دسته اصلی