دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 ظاهری افراد بیش از آن­ که نشان دهنده­ی هویت شخصی او باشد، نشان دهنده­ی هویت اجتماعی او بود لباس و هویت اجتماعی حتی امروز هم هنوز به کلی از یکدیگر جدا نشده­اند و پوشش افراد همچنان به صورت نشانه­ای از نوع و موضع طبقاتی یا پایگاه حرفه­ای آن­ها باقی مانده است. مدهای لباس در روزگار ما تحت تأثیر گروه­های فشار، آگهی­های تجاری، امکانات اجتماعی- اقتصادی و دیگر عواملی است که بیشتر مروج استانداردهای اجباری هستند تا تفاوت­های فردی(گیدنز 1388، 145).

از نظر گیدنز خودآرایی و تزیین خویش با پویایی شخصیت مرتبط است. در این معنا پوشاک علاوه­ بر آن که وسیله­ی مهمی برای پنهان سازی یا آشکار سازی وجوه مختلف زندگی شخصی است نوعی وسیله خود نمایی نیز محسوب می­شود چرا که لباس و آداب و رسوم رایج را به هویت شخصی پیوند می­زند(گیدنز 1388، 95).

به اعتقاد گیدنز ، حالات چهره و دیگر حرکات بدن فراهم آورنده قرائن و نشانه­هایی است که ارتباطات روزمره ما مشروط به آن­هاست. به عبارت دیگر، برای اینکه بتوانیم به طور مساوی با دیگران در تولید و بازتولید روابط اجتماعی شریک شویم، باید قادر باشیم نظارتی مداوم و موفقیت­آمیز بر چهره و بدن خویش اعمال کنیم (گیدنز 1388، 87-86).

رژیم­های ویژه­ی بدنسازی و توجه به آراستگی و نظافت جسم در طی دوره­ی اخیر تجدد بدن را در برابر گرایش­های بازتابی مداوم در شرایطی که در کثرت انتخاب وجود داشته باشد، تأثیر پذیر ساخته است، هم برنامه­ریزی و تنظیم زندگی و هم پدیدآمدن گزینه­هایی برای انتخاب شیوه زندگی با رژیم­های غذایی در هم آمیخته­اند. کاملاً کوته­بینانه خواهد بود اگر این پدیده را فقط به عنوان تغییر الگوهایی آرمانی ظواهر جسمانی (مثلاً رواج باریک اندامی یا جوان نمایی) یا فقط به عنوان تأثیرات بازتابی تبلیغات تجاری مورد تفسیر و تحلیل قرار دهیم. واقعیت این است که ما بیش از پیش سرمایه­داری مبتنی بر مصرف، با تلاش­هایی که برای یکنواخت کردن مصرف و شکل دادن به ذوق و سلیقه افراد از طریق آگهی­های تجاری انجام می­دهد، نقشی اساسی در پیشبرد خودشیفتگی ایفا می­کند. اندیشه­ی ایجاد جامعه­ای تعلیم دیده و اهل تمیز از مدت­ها پیش در برابر امواج فراگیر مصرف­گرایی از پای در آمده­است. در مصرف گرایی “جامعه تحت تسلط ظواهر” است. مصرف، با مطرح ساختن کمبودهای کیفی زندگی اجتماعی در عصر جدید، مدعی بر طرف کردن آن­ها می­شود، و در حقیقت همان چیزهایی را وعده می­دهد که شخص خودشیفته آرزوی برخوردار بودن آن را در سر می­پروراند: جذابیت ، زیبایی و محبوبیت شخصی. چنین است که مصرف گرایی در تبلیغات خود همواره “مناسب­ترین” نوع 

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران در سال 91

دسته‌ها: دسته اصلی