دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :   تحلیل و بررسی جرم سقط جنین در حقوق موضوعه ایران و انگلستان

 

قبل از پرداختن به اين رهيافت‏ها لازم است، مجدداً نگاهى به تعريف سقط جنين داشته باشيم، چرا كه ارائه تعريفى روشن مانع پاره‏اى بدفهمى‏ها مى‏شود. غالباً سقط جنين را “پايان دادن عامدانه به باردارى پيش از تولد نوزاد ” معرفى مى‏كنند، به اين معنا كه در سقط جنين با چند مؤلفه روبه‏رو هستيم: يكى باردارى، ديگرى جلوگيرى از ادامه طبيعى زندگى جنين درون رحم. بدين ترتيب، پيشگيرى، از مقوله سقط جنين نيست.

نكته ديگر آن كه هدف از سقط جنين، تنها مانع شدن از ادامه باردارى است، نه كشتن جنين. اما چون عملاً در وضع فعلى اين كار آن هم در ماه‏هاى اول باردارى به مرگ جنين مى‏انجامد، معمولاً به اين جنبه نيز در تعريف‏هايى كه از سقط جنين مى‏شود اشاره مى‏گردد. براى مثال دائرة المعارف اخلاقى بِكِر سقط جنين يا ابورشن (Abortion) را اين گونه تعريف مى‏كند:

«پايان دادن عامدانه به حيات جنين درون رحم، پس از باردارى و پيش از تولد.»[1]

همان قدر وجود دارد كه در انسان كامل. از سوى ديگر انسان بر صورت خداوند آفريده شده و تقدس وى ناشى از همين خاستگاه و مبدأ است.

البته مدافعان اين ديدگاه سقط جنين را در موردى كه جان مادر به شدت به خطر افتاده باشد و راهى براى نجات او جز اين عمل نباشد مجاز مى‏دارند، براى مثال مى‏توان جنين بيرون رحمى را سقط كرد تا جان مادر نجات يابد، ليكن اين استثنا به نظر نمى‏رسد كه چندان توجيهى داشته باشد، چرا كه اگر جان جنين و مادر همسنگ و همعرض باشند، هيچ ترجيحى در ميان نيست كه ما را در نجات مادر و كشتن جنين مجاز دارد، مگر آن كه گفته شود جنين انسانى است بالقوه و مادر شخصيتى است بالفعل. اما همين كه اين سخن را به زبان آورديم، پذيرفته‏ايم كه حداقل از يك جهت مادر بر فرزند مقدّم است و همين معيارى است كه بر اساس آن مى‏توان دست به ترجيحات ديگرى زد و در نتيجه حق حيات را از جنين گرفت. از اين رو كسانى بوده‏اند كه با توجه به حق حيات جنين هرگونه اقدامى براى نجات جان مادر را كه منجر به سقط جنين شود غير اخلاقى شمرده‏اند. اين كسان هم در سنت مسيحى بوده‏اند و هم ميان مسلمانان. براى مثال ميان فقهاى حنفى مذهب، «ابن نجيم» حالتى را به اين شكل تصوير مى‏كند و حكم آن را بيان مى‏نمايد:

«زنى باردار جنينش در رحمش گير كرده و راه را بسته است و اگر قطعه قطعه نشود، بيم مرگ مادر مى‏رود، در اين حال اگر جنين مرده باشد، اين كار اشكالى ندارد و اگر زنده باشد، اين كار جايز نيست، چرا كه احياى انسانى از طريق كشتن ديگرى در شرع وارد نشده است.»[2]

[1] . Encyclopedia of Ethics, Lawrence C. Becker, Chicago, St James Press, 2991, V.1, p.2.

[2] .مجلة الشريعة، سال 6، ش 13، 1409ق. مقاله احكام اجهاض الحمل، نوشته محمد نعيم ياسين، ص‏248.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

 تحلیل و بررسی جرم سقط جنین در حقوق موضوعه ایران و انگلستان

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی: تحلیل و بررسی جرم سقط جنین در حقوق موضوعه ایران و انگلستان

دسته‌ها: دسته اصلی