دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی آثار حسادت بر سلامت روان و راههای درمان آن از دیدگاه قرآن و روایات

2-5-4- سلامت روان از دیدگاه قرآن و حدیث

در اسلام برای معرفت نفس ارزش زیادی قائل شده‌اند و آن نافع‌ترین علم معرفی شده است.علی علیه‌السلام فرمودند: نالَ الفوز الکبر من ظفر بمعرفته النفس، «کسی که به معرفت نفس رسید به رستگاری بزرگ دست پیدا کرد»[1].

و حتی اسلام شناخت خدا را به شناخت نفس مرتبط دانسته است. به خاطر همین است که اگر روان انسان شناخته نشود نه تنها انسان به کمال نمی رسد، بلکه به خاطر عدم شناخت آفت ها و آسیب های آن چه بسا در ورطه هلاکت می افتد. راستی چه کسی بهتر از خداوند از اسرار روان انسان آگاهی دارد؟

قرآن کریم در این رابطه می فرماید:یسْئَلُوُنَک عَنِ الرُّوح قُلِ الرُّوحُ مِنْ اَمِر رَبی وَ مَا اُوتْیتُمْ مِنَ الْعِلمِ إِلاَّ قَلیلاً، « درباره روح از تو می پرسند، بگو: روح از عالم و از فرمان پروردگار من است و به شما از دانش، جز اندکی داده نشده است»[2].

2-5-6- نشانه‌های بیماری روانی از نظر آیات و روایات

نشانه‌هایی مانند : کفر، نفاق، ظلم، انحراف از مسیر الهی، ارتکاب گناه، حسدو کینه توزی، تکبّر و عجب و خودخواهی، خودبرتربینی، شک و دودلی، بدبینی نسبت به خدا، جهان و دیگران، ناامیدی، احساس بیمارگونه گناه، کفران نعمت و ناپسندی ، احساس پوچی در نظام هستی، سوءظن و بی اعتمادی، وسوسه، عقدۀ حقارت، اشباع غرایز از طریق نامشروع، قساوت قلب، عدم درک واقعیات و امثال اینها.کسانی که دارای اینگونه صفات و حالات باشند از دیدگاه قرآن و حدیث بیمار محسوب می‌شوند و مقصود از نقش دین در سلامت روان ، رفع و درمان این نوع بیماری‌ها و سالم‌سازی روان از آنهاست.

روانشناسان آثار دیگری همچون : فخرفروشی، سرزنش خویشتن، سرزنش دیگران، دلیل تراشی، کناره‌جوئی، خیالبافی و پرخاشگری بیان می‌کنند.[3]به عنوان نمونه امام علی علیه السلام می‌فرمایند:  الغَمُّ يَقبِضُ النَّفسَ و يَطوِي الانبِساطَ، « اندوه و افسردگی، نفس را

[1]. التمیمی الآمدی، عبدالواحد، غرر الحکم و دررالکلم، ج6، ص172

[2].اسراء، آیه 85

[3].ر.ک:اتکینسون، ریتال و همکاران، زمینۀ روانشناسی، ترجمۀ : محمد تقی براهنی و همکاران، تهران، رشد، 1369، ص236-246

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

بررسی آثار حسادت بر سلامت روان و راههای درمان آن از دیدگاه قرآن و روایات92

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی